reklama

Trnavská univerzita hľadá 100 účastníkov diskusie o vedeckej komunikácii

Účastníci z celého Slovenska sa stretnú v Trnave, aby prispeli do medzinárodnému výskumu zahŕňajúceho Slovensko, Španielsko, Taliansko, Poľsko a Portugalsko.

Trnavská univerzita hľadá slovenských občanov ochotných zúčastniť sa verejnej diskusie (ang. public consultation), ktorá sa uskutoční 19. októbra 2019 na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave.

Diskusia je súčasťou európskeho projektu CONCISE zameraného na výskum vplyvu vedeckej komunikácie na vedomosti a presvedčenia Európanov o vybraných vedeckých témach. Slovenská verejná diskusia bude jedna z piatich diskusií, ktoré sa na jeseň 2019 uskutočnia súčasne v Poľsku, Taliansku, Španielsku a Portugalsku.

Verejná diskusia zahŕňa niekoľko neformálnych diskusií prebiehajúcich počas jedného dňa.

Vybraní účastníci budú v malých skupinách (10 ľudí) diskutovať o vedeckej komunikácii a porozumení tém ako očkovanie, klimatická zmena, geneticky modifikované organizmy a použitie doplnkovej a alternatívnej medicíny. Verejná diskusia sa uskutoční od 9:00 najneskôr do 15:00 spolu s prestávkami na občerstvenie a obed.

Ilustračné foto

Trnavská univerzita v Trnave chce zapojiť dobrovoľníkov, ktorí budú čo najpestrejšie reprezentovať Slovensko. Potrebná je stovka obyčajných ľudí bez potreby špecifických skúseností alebo predchádzajúcich vedomostí o diskutovaných témach.

„Pozývame účastníkov ochotných povedať ako k nim prenikajú vedecké informácie a aké zdroje informácií považujú za dôveryhodné,“ hovorí Carolina Moreno, profesorka žurnalistiky z Univerzity vo Valencii (Španielsko) a koordinátorka projektu CONCISE.

Jediné podmienky, ktoré účastníci musia splniť sú, aby mali mať viac ako 18 rokov, žili na Slovensku a plynule hovorili slovensky. Okrem toho sa záujemcovia musia prihlásiť cez online formulár na tejto adrese.

Občania sa výskumu zúčastnia ako dobrovoľníci (za účasť im nebude poskytnutá finančná odmena), avšak cestovné náklady, ubytovanie a občerstvenie budú pokryté organizátormi. Navyše, účastníci dostanú vstupenky do akvaparku Relax Trnava a tematický darček. 

„Pozývame záujemcov stráviť príjemný víkend v Trnave s možnosťou prispieť ich názormi k zlepšeniu vedeckej komunikácie v našej krajine,“ hovorí Peter Guráň, vedúci Katedry sociológie Trnavskej univerzity v Trnave a organizátor verejnej diskusie v Trnave.

Hlavný cieľ diskusií je, aby sa občania podelili o svoje názory a skúsenosti o tom ako sa verejnosti dostávajú vedecké informácie. Moderátori diskusií sa môžu pýtať otázky na uľahčenie diskusie, a budú zdôrazňovať, že neexistujú žiadne správne alebo nesprávne odpovede.

Moderátori diskusií sa môžu pýtať otázky na usmernenie diskusie, no budú zdôrazňovať, že neexistujú žiadne správne alebo nesprávne odpovede. Odpovede účastníkov budú cenné pre zistenia projektu CONCISE o tom, aké zdroje informácií využívajú občania na získavanie vedeckých informácií, a ako si vytvárajú názory a či robia rozhodnutia na základe vedeckých poznatkov.

Projekt CONCISE chce zozbierať výpovede 500 Európanov z verejných diskusií prebiehajúcich v piatich krajinách (Slovensko, Taliansko, Poľsko, Španielsko a Portugalsko). Napriek rozsahu projektu limitovanému na 5 krajín a 4 vedecké témy budú výsledky a závery aplikovateľné na ďalšie vedecké témy a krajiny. Vďaka výskumu sa očakáva, že kvantita ako aj kvalita vedeckej komunikácie v Európe sa v strednodobom a dlhodobom období zvýši.

O projekte CONCISE

Projekt CONCISE je 2-ročný výskumný projekt financovaný programom Európskej únie – Horizont 2020 „Veda so spoločnosťou a pre spoločnosť“, ktorý plánuje navrhnúť nové spôsoby spolupráce medzi vedou a spoločnosťou.
Projekt CONCISE tvorí multidisciplinárny tím výskumníkov z 9 inštitúcií z piatich európskych krajín koordinovaný Univerzitou vo Valencii (Španielsko). Partneri projektu zahŕňajú renomovaných vedeckých novinárov, vedcov rôznych disciplín, a okrem iných aj Katedru sociológie Trnavskej univerzity v Trnave.

Ulož ako PDF
Napísal 9. septembra 2019 14:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.