reklama

Bezpečné prepojenie Trnavy s Bielym Kostolom pre peších a cyklistov popri rybníkoch má byť hotové na jar

Dlho očakávané spojenie Trnavy s Bielym Kostolom okolo rybníka v Kamennom mlyne bezpečnou cyklocestou bude realitou na jar 2023. Stavebné práce v hodnote 1,1 milióna eur s DPH sa už začali, zhotoviteľom zámeru pod názvom Lávka pre cyklistov a peších, je spoločnosť CS Trnava, ktorá predložila najlepšiu ponuku vo verejnom obstarávaní.

V smere od Trnavy povedie trasa s lávkou po pravej strane, v dotyku brehov veľkého rybníka. Niekoľko desiatok metrov za rybníkmi sa trasa presunie na ľavú stranu. Celková dlžka riešeného úseku od parkoviska pred rybníkom po golfové ihrisko, určeného chodcom aj cyklistom, je 650 metrov.

Ako pripomína trnavská radnica, tento úsek nadviaže na existujúcu cyklotrasu „a dokončí cyklistické prepojenie od Arborie až do Bieleho Kostola“.

FOTO: Mesto Trnava

„Trasa lávky povedie po násype k jestvujúcej hrádzi popri južnom okraji Horného rybníka. Popri ňom klesne približne o jeden meter, aby mohli mať návštevníci bližší kontakt s vodnou plochou. Tam budú aj odpočívadlá s brehmi vysadenými zmesou vlhkomilných kvitnúcich rastlín ako sú napríklad žlté kosatce, túžobníky, záružlie, nezábudky, škripiny, mäta, alebo vrbica. Zátišie okolo odpočívadiel vytvorí výsadba vŕb a svíbov s purpurovými a jasnočervenými konármi, ktoré efektne vyzerajú aj v zime. Dominantami výsadby budú odrastené topole čierne, jasene, bresty a jelše, ktoré zatienia trasu, spevnia koreňmi brehy a znesú aj dočasné zaplavenie. Trávnaté plochy budú osiate zmesami s prídavkom kvitnúcich bylín,“ približuje zámer Mesto Trnava.

Ešte pred začiatkom stavby sa uskutočnil výrub náletových stromov, ktoré narúšali stabilitu hrádze. Tie kvôli preschnutosti, nevyváženému rastu či postihnutiu hubovými ochoreniami nemali perspektívu dlhodobého prežitia a mohli ohrozovať prechádzajúcich ľudí.

„Štátna ochrana prírody SR, Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty potvrdila, že tieto výruby nebudú mať vplyv na Chránené vtáčie územie Úľanskú mokraď, lebo od miesta realizácie projektu je vzdialené tri kilometre a tristo metrov. Naopak, projekt prináša náhradnú výsadbu s druhovou skladbou typickou pre lokalitu Kamenného mlyna,“ zdôrazila radnica.

Súčasťou chodníka a cyklistickej trasy dlhej 650 metrov sú aj plochy pre odpočinok vybavené mobiliárom.

FOTO: Mesto Trnava


Ilustračné zaznačenie riešeného úseku na mape

Ulož ako PDF
Napísal 19. augusta 2022 13:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.