reklama

Lávka pre chodcov a cyklistov popri rybníku v Kamennom mlyne je takmer hotová. Prispeje k bezpečnému prepojeniu Trnavy s Bielym Kostolom

Dokončenie bezpečného prepojenia Trnavy k obci Biely Kostol pre chodcov aj cyklistov finišuje a je otázkou niekoľkých dní. Súčasťou projektu bolo aj vybudovanie cestičky vedúcej mimo hlavnej komunikácie tesne nad hladinou rybníka v Kamennom mlyne.

V priebehu decembra 2023 bude dokončené prepojenie Trnavy k Bielemu Kostolu pre chodcov aj cyklistov. Mesto Trnava získalo na vybudovanie 650-metrového úseku v Kamennom mlyne 850-tisíc eur z eurofondov, celkové náklady dosiahnu 1,1 milióna eur.

Stavebné práce mali byť podľa pôvodných plánov ukončené už na jar tohto roka, napokon však ich však museli o niekoľko mesiacov pozastaviť pre ochranu živočíchov a hniezdacieho vtáctva v lokalite Horného rybníka.

Rozhodnutie oddialilo vypustenie rybníka, ktoré bolo nutné pre vybudovanie nového násypu pre lávku.


Lávka je vybudovaná na násype tesne nad hladinou rybníka, oddelená od cesty

FOTO: Patrik Pokorný/trnava-live.sk

Nový úsek spoločnej cestičky pre chodcov a cyklistov sa začína pri parkovisku a autobusovej zastávke na Kamennej ceste, pokračuje k rybníku, kde vznikla nová lávka. Jej teleso je umiestnené približne o meter nižšie, aby mohli mať návštevníci bližší kontakt s vodnou plochou.

Niekoľko desiatok metrov za rybníkmi trasa križuje Kamennú cestu a presúva sa na ľavú stranu. Tento úsek až po premostenie potoka Parná pri golfovom areáli vybudovali už pre niekoľkými mesiacmi.

Celková dlžka riešeného úseku od parkoviska pred rybníkom po golfové ihrisko je 650 metrov.

Ako pripomína trnavská radnica, tento úsek nadväzuje na už existujúce cyklotrasy a dokončí cyklistické prepojenie od Zátvora či obytného súbora Arboria na opačnom okraji mesta až k Bielemu Kostolu.

Ešte pred začiatkom stavby sa uskutočnil výrub náletových stromov, ktoré narúšali stabilitu hrádze. Tie kvôli preschnutosti, nevyváženému rastu či postihnutiu hubovými ochoreniami nemali perspektívu dlhodobého prežitia a mohli ohrozovať prechádzajúcich ľudí.

Súčasťou lávky je aj plocha pre odpočinok vybavená mobiliárom.

V bezprostrednom dotyku lávky vyrastie nové stormoradie, ktoré zatieni trasu, spevní koreňmi brehy a znesie aj dočasné zaplavenie. Vysadia tu aj zmes vlhkomilných kvitnúcich rastlín.


Súčasťou projektu je aj vybudovanie mobiliára


Nový úsek začína pri parkovisku


Pohľad na lávku z hlavnej cesty

FOTO: Patrik Pokorný/trnava-live.sk


Pokračovanie trasy za rybníkmi dokončili už pred časom

Reprofoto: Google Street View


Ilustračné zaznačenie nového úseku na mape

Ulož ako PDF
Napísal 4. decembra 2023 12:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.