reklama

Nedostatok miest pre škôlkárov riešia v Cíferi rekonštrukciou časti objektu Veľkého kaštieľa. Dve nové triedy budú hotové v októbri

Obec Cífer odkúpila na začiatku roka 2022 do svojho majetku objekt Veľkého kaštieľa s rozsiahlym parkom. Na kompletnú rekonštrukciu objektu a zanedbaného parku z prvej polovice 17. storočia v súčasnosti Cífer peniaze nemá. V júni rozhodli poslanci obecného zastupteľstva o tom, že časť priestorov prejde rekonštrukciou a v kaštieli vzniknú dve triedy materskej školy.

Rozhodnutie poslancov bolo podložené skutočnosťou, že v nasledujúcom školskom roku by v existujúcich priestoroch nedokázala obec prijať viac ako 55 detí starších ako tri roky. Nové priestory vo Veľkom kaštieli umožnia vytvoriť dve triedy s kapacitou 40 detí.

Ako informuje obec Cífer, stavebné úpravy interiérov kaštieľa prebiehajú počas letných mesiacov. Práce započali po konzultáciách s Krajským pamiatkovým úradom v Trnave, Ministerstvom školstva, inšpektorátom práce a regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

„Koncom augusta budú práce v interiéri na 90 percent hotové aj s revíziami od elektriky, zdravotechniky, plynu a s prípojkami na vodovod a kanalizáciu. September a začiatok októbra využijeme na dokončovacie práce, zariaďovanie interiérov – na ktoré sa podarilo pre materskú školu získať dotáciu 10 000 eur z Ministerstva školstva – upratovanie a na vybudovanie detského ihriska vedľa kaštieľa. Dnes môžeme s istotou potvrdiť, že v októbri budú nové triedy už slúžiť deťom,“ konštatuje obec Cífer.


Stavebné úpravy v cíferskom kaštieli

FOTO: Obec Cífer

Investícia do rekonštrukcie časti Veľkého kaštieľa pre dve triedy MŠ predstavuje 132-tisíc eur, ďalších 20-tisíc bude potrebných na vybavenie a zariadenie interiérov.

Voľba umiestniť deti do kaštieľa bola podľa Cíferčanov jasná. „Je to jediný dostatočne veľký objekt, ktorý má obec k dispozícii – s dobrou dostupnosťou, parkoviskom, veľkými vhodne usporiadanými priestormi či priestormi pre detské ihrisko. Zároveň si rekonštrukcia nevyžaduje neprimerane veľké investície, keďže budova kaštieľa je v dobrom stave, napriek tomu, že zvonku tak nevyzerá. Jedným z mínusov tohto riešenia je energetická náročnosť budovy, ktorá je však vyvážená tým, že počiatočná investícia je v porovnaní s inými riešeniami, napríklad s výstavbou ‚na zelenej lúke‘, niekoľkonásobne nižšia,“ konštatuje obec.

Najväčšiu komplikáciu pri úprave priestorov kaštieľa spôsobuje fakt, že ide o národnú kultúrnu pamiatku. Pri akýchkoľvek prácach je nutné vychádzať z pamiatkových prieskumov, ktoré definujú pamiatkové hodnoty budovy a návrhy na ich záchranu.

Cífer patrí k viacerým obciam okresu Trnava, ktoré sa vďaka stúpajúcemu počtu obyvateľov potýkajú s rovnakým problémom. Začínajú absentovať miesta v materských aj základných školách.

Prístavbu materskej školy momentálne rieši aj neďaleký Ružindol, pre pár rokmi objekt škôlky pristavovali v Špačinciach, diskusie o nových priestoroch pre škôlkárov prebiehajú aj v Jaslovských Bohuniciach. Tieto obce nie sú zďaleka jedinými.

V Cíferi v súčasnosti dokončujú štyri triedy ZŠ nad prístavbou športovej haly a na rozšírenie majú pripravenú aj prístavbu ZŠ s 10 novými triedami. V materskej škole vytvorili dve nové triedy a ďalšie dve triedy vznikli rozdelením existujúcich.

Zároveň plánujú vybudovať novú materskú školu v miestnej časti Pác, výhľadovo do konca roka 2024. Predpokladané investičné náklady sú 700-tisíc eur, obec získala na tento projekt dotáciu vo výške 322 000 eur.

Ulož ako PDF
Napísal 24. augusta 2022 11:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.