reklama

Združenie Trnava pre každého predstavilo kandidátku 20 uchádzačov o poslanecký mandát aj post primátora

V októbrových komunálnych voľbách v Trnave sa bude o dôveru voličov uchádzať ako nezávislý kandidát na primátora predseda združenia Trnava pre každého Branislav Baroš a spolu s ním aj ďalších 19 členov združenia ako kandidáti na poslancov. Na tlačovej besede vo štvrtok 8. septembra 2022 Baroš zároveň tri prioritné oblasti, na ktoré sa chce v prípade úspešnej kandidatúry zamerať.

Prvou má byť zmenu prístupu v komunikácii s obyvateľmi Trnavy. „Trnava potrebuje reálneho primátora, človeka, ktorý reálne a slušne komunikuje s obyvateľmi, nie primátora z digitálneho sveta. Úlohou primátora v meste nie je byť politikom, jeho úlohou je reprezentovať všetkých, a zároveň byť sluhom všetkých,“ zdôraznil.

Za veľmi dôležité témy považuje efektívne riešenie statickej a dynamickej dopravy v meste, ako aj vytváranie úzkeho spojenia medzi verejnou, akademickou a podnikateľskou sférou v Trnave.


Tlačová konferencia OZ Trnava pre každého, 8. septembra 2022

FOTO: trnava-live.sk

Z celkového počtu 20 kandidátov na poslancov do mestského zastupiteľstva je päť žien. „Máme medzi sebou dvoch lekárov, architekta, skúsených manažérov, sociálnych pracovníkov, ľudí pracujúcich na ministerstvách, obchodných zástupcov, pracovníkov marketingu, športovcov, mladú študentku či čestného obyvateľa nášho mesta. Náš tím pozostáva z Trnavčanov zahŕňajúcich široké vekové rozpätie a rôznorodé pracovné zaradenia. Nepochybujem, že práve takouto zostavou dokážeme reflektovať cieľ, s ktorým sme naše združenie zakladali – aby Trnava bola naozaj pre každého,“ konkretizoval Branislav Baroš.

Pätica členov združenia kandiduje zároveň aj do zastupiteľstva trnavskej župy.

Kandidatúra pod hlavičkou subjektu
Starostovia a nezávislí kandidáti

Členovia občianskeho združenia Trnava pre každého budú kandidovať ako nominanti politického subjektu Starostovia a nezávislí kandidáti (STANK).

Baroš vysvetľuje, že dohoda s touto mimoparlamentnou stranou je marketingovým, a nie politickým rozhodnutím. Na hlasovacích lístkoch totiž podľa zákona nie je možné označiť združenie, za ktoré sa nezávislý kandidát uchádza o poslanecký post. Označenie kandidátov OZ Trnava pre každého subjektom Starostovia a nezávislí kandidáti má byť dobrou pomôckou pre voličov.

„Ako najlepšie riešenie sa nám ponúkla spolupráca s politickým subjektom Starostovia a nezávislí kandidáti, ktorý zoskupuje starostov a primátorov po celom Slovensku a zároveň dáva príležitosť zviditeľniť sa nezávislým kandidátom, ktorí stoja za víziou kandidáta na primátora,“ vysvetlil s dovetkom, že „ide aj o jeden z prejavov mojej vízie a cieľ spájať všetkých primátorov a starostov nášho okresu a spoločne budovať Trnavu v úzkom napojení na okolité obce, spolupracovať a komunikovať“.

Podobný model podľa slov Branislava Baroša zvolili napríklad v Žiline či Prešove. „Pripomínam, že so stranou nemáme žiadnu politickú dohodu, ide len o spoluprácu, ktorej súčasťou je vzájomné zviditeľnenie našich nezávislých kandidátov a zároveň tohto politckého subjektu.“


B. Baroš predstavil na tlačovke aj väčšinu kandidátov na poslancov

FOTO: trnava-live.sk

Baroš poznamenal, že sa zúčastnil rokovaní s ďalšími kandidátmi na primátora s cieľom vytvoriť dohodu o kandidatúre a výbere len jedného súpera pre Petra Bročku. Ďalšie stretnutia majú nasledovať.

„Stretli sme sa spolu niekoľkokrát. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. V každom prípade sa prikláňam k názoru ostatných, že je nevyhnutné, aby nakoniec, ak chceme v Trnave skutočnú zmenu, stál proti súčasnému primátorovi jeden silný protikandidát, ktorého bude rešpektovať a akceptovať väčšina Trnavčanov,“ doplnil.

Petícia za návrat dopravnej situácie
na Špíglsáli a Študentskej do pôvodného stavu

Primátorský kandidát tiež informoval, že združenie tento týždeň odovzdalo petíciu za „Zrušenie nového dopravného značenia v trnavskej štvrti Špíglsál“, ktorú podpísalo 712 obyvateľov.

Podľa experta združenia Róberta Suchého celý aktuálny dopravný problém na Špíglsále má korene v zmene dopravy na Študentskej ulici, kde bolo úplne zrušené pôvodné pozdĺžne parkovanie na oboch stranách dopravného koridoru.

„Vznikli tam obrovské cyklochodníky, ktoré si paradoxne všíma málo cyklistov. Ďalším faktorom je sprísňovanie parkovacej politiky v CMZ a širšom okolí mesta. Takýmito zásahmi do užívateľských a dopravných zvyklostí v zónach dochádza k logickému posunu a preskupovaniu odstavených motorových vozidiel. Je to nelogické a nesystémové riešenie, súce na okamžitú zmenu,“ konštatoval Róbert Suchý.

Zdôraznil, že parkovanie treba riešiť systémovo, a nie posúvať problém z ulice na ulicu, či z jednej štvrte do inej. Cieľom a zároveň riešením združenia je vrátiť dobre zaužívaný spôsob dopravy v tejto lokalite do pôvodného stavu.

Podľa jeho názoru je možné komfortný cyklochodník umiestniť v stredovej zeleni s využitím tieňa stromov, ktorý by si našiel výrazne viac užívateľov.

Niekdajší poslanec MZ a kandidát na poslanca za OZ Trnava pre každého Miloš Krištofík si myslí, že mesto týmito zmenami znepríjemňuje život obyvateľom lokality. „Prioritou mesta má byť presný opak, starať sa o to, aby sa ľuďom žilo lepšie. Máme riešenia, medzi ktoré patrí aj osveta a výchova cyklistov, ktorí často v trnavských uliciach porušujú zákony,“ pripomenul.

Ulož ako PDF
Napísal 8. septembra 2022 12:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.