reklama

Baničov pohár v Boleráze: počasie potrápilo, no súťaž splnila hlavné – nielen meranie síl, ale aj priateľské stretnutia

Na letisku Aeroklubu Trnava sa uskutočnil v sobotu 10. septembra 2022 už 4. ročník parašutistickej súťaže na presnosť pristátia padákom o pohár Štefana Baniča. Súťaž organizoval Oblastný klub vojenských výsadkárov Trnava, v spolupráci s Oblastným klubom vojenských výsadkárov Štefana Baniča Bratislava a Aeroklubom Trnava, pod záštitou a s finančnou podporou predsedu Trnavského samosprávneho kraja, s finančnou podporou obce Smolenice a z poverenia Slovenského národného aeroklubu.

Atmosféru súťaže bolo cítiť už v piatok v podvečerných hodinách, kedy si športovci a členovia Klubov vojenských výsadkárov SR uctili pamiatku Štefana Baniča zoskokom padákom pod Smolenický zámok a spoločne so starostom Smoleníc, Antonom Chrvalom, položili vence a kytice na hrob Štefana Baniča v Neštichu, miestnej časti Smoleníc.


Začiatok súťaže museli na bolerázskom letisku presunúť pre silný vietor

Začiatok súťaže komplikovalo počasie 

„Súťažný deň mal začať v sobotu o 10. hodine, no žiaľ poveternostné podmienky a rýchlosť vetra nedovolili začať tak ako bolo naplánované. Všetci s napätím sledovali ohýbajúce sa vrcholky stromov a predpovedné aplikácie v mobiloch. Dokonca nastala situácia, keď rýchlosť vetra klesla pod povolenú hranicu 8 m/s (30 km/h), no štart lietadla musel byť prerušený, pre nečakané prudké poryvy vetra. Čas medzi tým sa využil na vyhliadkové lety pre množstvo divákov na letisku. Počasie sa ako tak upopkojilo až v poobedných hodinách a súťaž tak mohla začať,“ priblížil situáciu organizátor Daniel Cádra, predseda Oblastného klubu vojenských výsadkárov Trnava.

Súťažilo sa v troch kategóriách, podľa výkonnosti jednotlivých parašutistov. Presnosť od stredového dvojcentimetrového bodu sa merala do vzdialenosti do 1 metra (kategória A), do 10 metrov (kategória B), do 25 metrov (kategória C).

Jubilant Ladislav Hreha (80) absolvoval svoj tisíci zoskok

Medzi účastníkmi boli viaceré osobnosti svetového i slovenského parašutizmu. Súťaže sa zúčastnil bývalý majster sveta v presnosti pristátia Karol Adamčík, bývalí reprezentanti Milan Kocík, Jana Kocíková a Evžen Křížek z ČR.

Klub vojenských výsadkárov reprezentovali členovia z viacerých oblastných klubov nielen v produktívnom veku, ale aj naši veteráni. Najstarším účastníkom podujatia bol Ladislav Hreha (80) z Oblastného klubu vojenských výsadkárov Štefana Baniča Bratislava.

Ladislav Hreha na tejto súťaži vykonal i svoj jubilejný 1000. zoskok. Súťažili aj naši rekordmani z Oblastného klubu vojenských výsadkárov Trnava – Vojto Stříž (72), ktorý zoskočil z lietadla takmer päťtisícdvadsaťkrát a Ferko Turcmanovič (61), ktorý má za sebou viac ako päťtisícšesťstopäťdesiat zoskokov, Alojz Bachratý (60) s takmer tísícosemstošesťdesiatimi zoskokmi a mnohí ďalší.

Klub reprezentoval i prezident Klubu vojenských výsadkárov SR Pavel Švelka.

„Hlavný cieľ súťaže bol naplnený, stretli sa starí priatelia, športovci, bývalí vojaci, priatelia z letísk a klubov vojenských výsadkárov, mnohí z nich prišli len za týmto účelom. Porozprávať sa, pospomínať a i keď nasúťažili, trávili príjemný deň v prostredí, ktoré bolo ich ‚životom‘,“ povedal na záver Daniel Cádra.


Podujatie na letisku v Boleráze sa stalo miestom priateľských stretnutí

Baničov pohár 2022 – výsledky:

Kategória A
1. Kocík Milan, Kocíková Jana
2. Křížek Evžen, Adamčík Karol
3. Bohuš Svetozár, Hreha Ladislav

Kategória B
1. Černaj Daniel, Gažo Bohumil
2. Bachratý Alojz, Stříž Vojtěch
3. Turcmanovič František, Gašpar Anton

Kategória C
1. Švelka Pavel, Kirner Peter
2. Ružička Ivan, Dobrovodský Branislav
3. Frko Juraj, Oreško Miloš

Ulož ako PDF
Napísal 12. septembra 2022 7:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.