reklama

V centre Trnavy otvára charita komunitnú kaviareň pre priateľské stretnutia

Trnave vzniká prvá komunitná kaviareň. Na terase pri svojom sídle ju vo štvrtok 9. mája 2019 otvorí Trnavská arcidiecézna charita (TACH). Návštevníci si oddýchnu v príjemnom prostredí medzi kvetmi a bylinkami, v kaviarni si ohrejú vlastné jedlo a mamy nakŕmia deti.

Na Hlavnej ulici, v podchode vedľa Kostola svätej Heleny pracujú v týchto dňoch zamestnanci a dobrovoľníci TACH na zriadení kaviarne. Vytvárajú tak priestor pre príjemné stretnutia ľudí, ktorí si sem prídu oddýchnuť počas dňa.

Charita bude v kaviarni organizovať diskusie, komorné koncerty alebo čítania z knižných noviniek. Deti, ktoré sem privedú rodičia, to budú mať len pár krokov do tvorivej dielne.

V nej ich počas stanovených hodín zamestnajú dobrovoľníci kreatívnou tvorbou.


Komunitná kaviareň ponúkne komorné prostredie medzi kvetmi a bylinkami.

Vizualizácia: Tatiana Mancová

„Chceme vytvoriť priestor, kde sa budú stretávať priatelia z rôznych spoločenských skupín,“ vysvetľuje Juraj Juríček, vedúci dobrovoľníckych programov charity.

„Pripravíme im čaj z byliniek aj dobrú kávu, to všetko za dobrovoľný príspevok. Kaviareň bude vhodným miestom aj pre mamy s deťmi, zriadili sme im detský kútik a v tvorivej dielni sa im budú v stanovený čas venovať dobrovoľníci. Ľudí k nám chceme pozvať na príjemný rozhovor. Ak si do práce nosia vlastné jedlo, nemusia ho zjesť za počítačom, ale ohriať a vychutnať si ho u nás,“ dodal.

Do prác na zriadení kaviarne sa nedávno zapojilo aj tridsať žiakov z francúzskeho lýcea a ich rovesníci z Gymnázia Angely Merici, ktoré zahraničných študentov hostilo.

Študenti pomáhali pri výsadbe kvetov a úprave priestorov kaviarne. Charita priestor otvorí vo štvrtok 9. mája 2019 za účasti trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha a hráčov Spartaka Trnava, ktorí sa myšlienku rozhodli podporiť.

Štyri piliere
komunitného centra

Kaviareň bude súčasťou komunitného centra. V ňom dá charita príležitosť aj hendikepovaným ľuďom.

„Pracujeme s nim dlhodobo. Na trhu práce si nevedia nájsť vhodnú pozíciu, preto im chceme pomôcť a sami ich zamestnať,“ objasnil riaditeľ TACH Miroslav Dzurech.

Ďalšími piliermi vznikajúceho komunitného centra charity sú tvorivá dielňa, dobrovoľnícke centrum a záhrada na blízkom pozemku.

Priestor momentálne využijú sociálni pracovníci charity na pracovnú terapiu s klientmi. Ak charita uspeje v žiadosti o grant, vysadí na pozemku kvety, vybaví ho altánkom a lavičkami.

(ts)


Študenti pomohli charite pri maľovaní paliet a výsadbe kvetov


Do prác sa zapojili aj klienti denného centra charity

Ulož ako PDF
Napísal 29. apríla 2019 10:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.