reklama

Ypsalon 2022 láka na zahraničných spisovateľov. Trnavský literárny festival si po dvoch opäť užijete naživo

Posledný novembrový týždeň sa bude konať literárny festival Ypsalon. Tešiť sa môžete na štyri festivalové dni, počas ktorých nebudú chýbať besedy a diskusie so zaujímavými slovenskými aj zahraničnými autormi. Festival sa bude konať od stredy 23. novembra do soboty 26. novembra v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín.

V poradí ôsmy ročník sa bude niesť v trochu inom duchu, ako bolo doteraz publikum zvyknuté. Okrem slovenských autorov – tých etablovaných, ale aj začínajúcich – organizátori pozvali autorov z Ukrajiny, Poľska či Česka.

Novinkou festivalu je tiež, že každý z festivalových dní bude niesť vlastnú tému.

Program plný zahraničných hostí

Každý festival sa musí vyvíjať a inak tomu nie je ani v prípade Ypsalonu. Festivalu, ktorý sa venoval primárne slovenskej tvorbe, sa postupne otvára svetu.

„Od začiatku roka žijeme dennodenne v spojení s našimi priateľmi z Ukrajiny. Aj napriek tomu, že spolu susedíme o ukrajinskej literatúre mnohí z nás vedia pomerne málo. Aj preto sme sa rozhodli festival otvoriť špeciálnym večerom venovaným ukrajinským autorkám a autorom.“ vysvetľuje dramaturgička festivalu Soňa Jakubove.

„Olesia Jaremčuk a Jurij Andruchovyč sú na Ukrajine mimoriadne obľúbenými. V posledných mesiacoch médiá práve Andruchovyča oslovovali najmä ako intelektuála a komentátora k súčasnej situácii, my by sme publiku radi predstavili jeho vynikajúcu literárnu tvorbu,“ predstavuje zahraničných hostí. 


Olesia Jaremčuk

FOTO: Alte Schmiede – Reinhard Öhner

Treťou ukrajinskou hosťkou bude vydavateľka Lilia Omelianenko, ktorá je momentálne na Slovensku. „Je úžasné, ako ju naša literárna obec prijala a nás zaujíma nielen vydávanie kníh na Ukrajine, výber prekladových kníh, ale aj to, či vďaka novým väzbám a priateľstvám vzniknú potenciálne nové spolupráce,“ konštatuje Soňa Jakubove.

Okrem nich na festivale privítajú aj poľskú autorku žijúcu na Slovensku, Weroniku Gogolu, a českého autora Pavla Kosatíka. „Obom vyšla nová kniha, v ktorých píšu o slovenskej spoločnosti. Myslím si, že ako zahraniční autori – ktorí majú určitý odstup – môžu priniesť zaujímavý pohľad na našu krajinu,“ hovorí dramaturgička Ypsalonu.


Jurij Andruchovyč

FOTO: Yana Stefanyshyn

Štyri večery a štyri festivalové témy

Na ôsmom ročníku festivalu si diváci môžu všimnúť ešte jednu novinku. Jakubove vysvetľuje: „Každý večer sa bude niesť v inej téme. Divákom by sme tak chceli ukázať už známych autorov v nových kontextoch, no je to zároveň aj skvelá príležitosť predstaviť publiku nové tváre slovenskej literatúry.“

Diváci sa tak napríklad môžu zahĺbiť spolu s Milou Haugovou, našou najprekladanejšou poetkou, do témy návratu k prostrediu dediny a prírody, alebo hľadať s Nikol Hochholczerovou či Vladimírom Ballom spoločnú reč pri náročných témach, ktoré spravidla so sebou prinášajú nepochopenie.

Okrem toho organizátori chystajú malé kníhkupectvo a viacero prekvapení. Celý program festivalu Ypsalon nájdete na stránke www.ypsalon.sk. Na festival je možné zakúpiť si jednodňovú vstupenku 5 € alebo permanentku na celý program za 9 €.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 9. novembra 2022 8:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.