reklama

Literárny festival Ypsalon 2023 pozýva na známe slovenské a zahraničné mená

Posledný novembrový týždeň bude v Trnave tradične patriť literárnemu festivalu Ypsalon. Knižných nadšencov čakajú štyri festivalové dni, počas ktorých si užijú besedy a diskusie s poprednými slovenskými aj zahraničnými autormi, či workshopy, ktoré budú spestrením tohto ročníka. Festival sa bude konať od stredy 22. novembra do soboty 25. novembra 2023 v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín na Štefánikovej 4 v Trnave.

Stále vieme o našom susedovi málo

Organizátori aj pre tento ročník zvolili na každý deň inú festivalovú tému. Aj tentoraz otvoria Ypsalon svetovo známe a oceňované ukrajinské spisovateľské mená. Pricestuje jedna z najznámejších ukrajinských intelektuáliek Oksana Zabužko, ale aj ukrajinský spisovateľ a dobrovoľník Andrij Ľubka.

„Oksana Zabužko je dlhé roky mimoriadne silným ukrajinským hlasom, výrazne ovplyvňujúcim literárne procesy v Európe. Je skvelou rozprávačkou a zažiť besedu s ňou je vždy výnimočná intelektuálna skúsenosť. Príde aj ukrajinský spisovateľ a prekladateľ Andrij Ľubka. Pred krátkym časom mu vyšiel slovenský preklad románu Karbid. S Andrijom sa na besede zasmejeme, aj si poplačeme,“ predstavuje ukrajinský program Anna Siedykh.

„Od začiatku totálnej vojny sme si uvedomili, že o Ukrajine vieme príšerne málo a aj pomocou literatúry to chceme meniť. Veríme, že kvalitné besedy nás vedia posúvať vpred a zároveň zbúrať stenu nepochopenia,“ hovorí dramaturgička festivalu Anna Siedykh.

Okrem toho organizátori pripravili aj besedu so slovenskými vydavateľmi o tom, prečo ukrajinskú literatúru vôbec čítať. „Chýba nám nielen objavovanie ukrajinských kníh, ale aj kvalitné rozprávanie sa o nich. Preto sme zavolali Ferčiho Malíka z BRAKu, Filipa Ostrowského z Absyntu a Mareka Vadasa, aby nám priblížili svoje pohľady a skúsenosti so susedskou literatúrou a to, v čom nám vie byť nápomocná,“ dodáva Anna Siedykh.


Zľava Andrij Ľubka, Mila Haugová (foto: Dávid Koronczy) a Oksana Zabužko

Staronové témy reflektujúce spoločnosť

Už minulý rok festival prešiel veľkými zmenami. Jednou z nich bola aj voľba témy na každý deň. Anna Siedykh vysvetľuje: „Každý večer má svoju tému. Volili sme ich podľa aktuálnosti v spoločnosti a literárnom procese, alebo aj podľa toho, čo by sme ako festivalový tím chceli publiku priblížiť. Tak vznikol aj komiksový deň, ktorý vyvráti predsudok, že komiks nemôže byť vážny.“

Festivalové pubikum čakajú aj workshopy. Návštevníci sa môžu tešiť na výnimočný seminár tvorivého písania so známou slovenskou poetkou Milou Haugovou aj na tvorbu komiksu pre malých aj veľkých pod vedením Dávida Marcina.

Tím festivalu sľubuje aj viacero ďalších prekvapení. Celý program festivalu Ypsalon nájdete na www.ypsalon.sk.

Na Ypsalon 2023 je možné zakúpiť si jednodňovú vstupenku za 5 € alebo permanentku na celý festivalový program za 9 €.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Slovenské literárne centrum.

Ulož ako PDF
Napísal 6. novembra 2023 18:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.