reklama

Festival Ypsalon sa začína už vo štvrtok. Nie je len pre knihomoľov

Piaty ročník festivalu Ypsalon prichádza s tým najlepším, čo ponúka súčasná slovenská literatúra. Všetkým fanúšikom kvalitných kníh nesmú ani tento rok ujsť štyri dni plné zaujímavých kníh a hostí. Štvordňový program bude prebiehať od 21. – 24. novembra 2019 vždy od 18.00 h. v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín (Štefánikova 4).

„Často sa stretávam s názorom, že keď ľudia knihy pozvaných spisovateľov ešte nečítali, majú pocit, že festival nie je pre nich. No je to presne opačne,“ vysvetľuje jedna z organizátoriek festivalu, Soňa Jakubove.

„V diskusiách, ktoré sú uvoľnené a často zábavné, sa veľa dozvedia o samotných spisovateľoch a témach, ktorým sa venujú. Je to teda práve priestor nájsť nové knihy.“

Návštevníkov čakajú zaujímavé i veselé debaty

Festival prináša diskusie, besedy a bohatý sprievodný program, v ktorom sa predstavia literárni hostia ako Mila Haugová, Soňa Balážová a Tereza Oľhová, Viliam Klimáček, Iris Kopcsayová, Maroš Volovár, Milo Janáč, Juraj Kováčik, Veronika Šikulová a Márius Kopcsay.

Súčasťou festivalu bude aj beseda s jedným z najznámejších slovenských prekladateľov severskej literatúry Jozefom Zelizňákom. O pripravovanej grafickej novele Všetky tie svety prídu porozprávať Juraj Čorba a výtvarník Dávid Marcin.

Tento ročník bude tiež špeciálne venovaný spomienke na 100. výročie narodenia jedného z najdôležitejších a najprekladanejších slovenských autorov – Ladislava Mňačka. Prednáškou v prepojení so scénickým čítaním si pripomenieme jeho najvýznamnejšie diela.

Poetický koncert a nedeľný program pre rodiny

Ypsalon hľadá aj prepojenia literatúry na ďalšie umelecké formy, preto piatkový literárny program ukončí koncert švédskej poetiky a hudobníčky Fågelle. Nedeľný program festivalu bude venovaný najmladším čitateľom.

V programe si rodiny nájdu zážitkové čítanie s tieňohrou podľa knihy Moniky Kompaníkovej Koniec sveta a čo je za ním pre deti or 3 rokov. Program bude pokračovať scénickým bábkovým stvárnením známej knihy Mareka Vadasa Útek.

Vadasa pri písaní knihy inšpirovali jeho pracovné cesty na africký kontinent, a tak hrdina príbehu zažíva na vlastnej koži nielen osud utečenca a s tým spojené predsudky, ale aj láskavosť pocestných. Predstavenie je určené deťom starším ako 9 rokov.

Festival si najlepšie užijete s permanentkou

„Vstupné na festival sa snažíme každý rok udržiavať v symbolickej rovine,“ povzbudzuje návštevníkov Soňa Jakubove.

Vstupné na jednotlivé dni programu je 3 € a permanentka na celý štvordňový festival v cene 6 € je dostupná online na stránke centra alebo v Kníhkupectve AF (Štefánikova 5).

Podrobný program festivalu a predstavenie všetkých hostí nájdete na www.ypsalon.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 21. novembra 2019 16:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.