reklama

V múzeu sprístupnili výstavu Nespútané živly, návštevníkom približuje moc a pôsobenie štyroch živlov Zeme

Od 3. novembra 2022 sprístupnilo Západoslovenské múzeum v Trnave výstavu s názvom Nespútané živly zapožičanú zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Prostredníctvom 17 banerov sa môžu návštevníci zoznámiť s mocou a pôsobením štyroch živlov Zeme.

Autori: Mgr. Leonard Ambróz, doc. RNDr. Danka Šubová, CSc., RNDr. Monika Orvošová, PhD., Mgr. Tomáš Čeklovský, PhD., Mgr. Diana Španková, PhD., Mgr. Peter Laučík, PhD., Mgr. Barbora Kyzeková

Nespútanosť živlov Zeme je fascinujúca. Pri počiatku vzniku našej planéty približne pred 4,6 miliardami rokov bola Zem len veľkou žeravou guľou, teda OHŇOM. Postupným chladnutím začal jej povrch tuhnúť a objavila sa pevná ZEM. Z unikajúcich plynov vznikala atmosféra teda VZDUCH a kondenzáciou pár napokon vznikla VODA. Iba vďaka rovnováhe všetkých živlov sa mohol vyvinúť život na našej planéte do takej formy, ako ho poznáme dnes.

Neželaným dôsledkom vývoja ľudskej civilizácie na Zemi je to, že od čias priemyselnej revolúcie sa viacnásobne zvýšil priamo a nepriamo človekom spôsobený tlak na životné prostredie, prírodu a krajinu.

Ekologickú únosnosť ekosystémov prekračujeme v čoraz väčšom rozsahu, čo ovplyvňuje zložky životného prostredia a enormne sa menia prejavy prírodných živlov, ako sú prívalové dažde, povodne, suchá, požiare, veterné a hmyzové kalamity.

Výstava potrvá do 9. januára 2023.

Mgr. Lucia Duchoňová a RNDr. Miroslav Hornáček

Ulož ako PDF
Napísal 14. novembra 2022 8:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.