reklama

V múzeu sprístupnili výstavu o nehmotnom kultúrnom dedičstve Slovenska

Mobilná Výstava o nehmotnom kultúrnom dedičstve Slovenska v troch jazykoch (slovenský, anglický, francúzsky) v Západoslovenskom múzeu v Trnave predstavuje prvky a aktivity zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku.

Od roku 2010 bola výstava uvedená už niekoľkokrát v Paríži v sídle UNESCO, v Berlíne na Dňoch slovenskej kultúry, v Chorvátsku v mestách Našice, Ľipovľany a Rijeka, v nemeckom meste Gotha, na MFSF Jánošíkov dukát v ČR.

Na Slovensku je každoročne súčasťou slávnostného vyhlasovania nových zápisov do národných zoznamov, ale často sa uvádza aj ako samostatná výstava, resp. ako súčasť rôznych podujatí, napr. Galéria X Bratislava, Dvorana MK SR, FF Východná, Dubnica n/Váhom, Podhorie, ETNOFILM ČADCA, SNM – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku, MZV a ďalšie.

Aktuálne ju od 7. novembra 2023 do 1. februára 2024 prezentuje Západoslovenské múzeum v Trnave, ktoré nedávno predstavilo samostatnou výstavou Babkovú čipku z Krakovian zapísanú do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska v roku 2022.


Západoslovenské múzeum

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska je súpisom významných prvkov a praktík nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Zápis doňho predstavuje ocenenie týchto mimoriadnych prvkov a praktík, ktoré sú uznávané spoločnosťami, komunitami a jednotlivcami a existujú v súlade s univerzálne prijatými princípmi ľudských práv, rovnosti, podpory a vzájomnej úcty medzi kultúrnymi spoločenstvami.

Prvky jestvujú v súlade s prostredím a historickým ukotvením spoločenstiev a poskytujú im pocit kontinuity a identity. Zároveň podporujú kultúrnu rozmanitosť a tvorivosť. Vytváranie Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska predstavuje základný stupeň tvorby Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Proces súvisiaci s tvorbou reprezentatívneho zoznamu koordinuje a administruje Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru ako odborné pracovisko Slovenského ľudového umeleckého kolektívu – štátnej príspevkovej organizácie zriadenej Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

Simona Jurčová (Západoslovenské múzeum) a Stanislava Tichá (SĽUK)

Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska (2011 – 2021)

Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba
Radvanský jarmok
Aušusnícke služby špaňodolinských baníkov
Terchovská muzika
Tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov na Slovensku
Čičmianske ornamenty
Banskoštiavnický Salamander
Tradičné bábkarstvo na Slovensku
Gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku
Modrotlač
Horehronský viachlasný spev
Tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny
Vajnorský ornament
Drotárstvo
Fujara trombita
Modranská majolika
Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní
Chov plemena koní lipican v Topoľčiankach
Vysokohorské nosičstvo
Sokoliarstvo
Slovenský posunkový jazyk
Podpolianske rozkazovačky
Rífová píšťala
Ornament z Čataja a Veľkého Grobu
Gajdica
Kraslice z Polichna
Skalický trdelník
Jánošíkovská tradícia
Tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti
Črpáky
Goralská kultúra
Karička z Parchovian

Medzi posledné zapísané patrí:

v roku 2022 Značkovanie turistických trás, Kyjatické hračky a Paličkovaná babková čipka a v roku 2023 Pukanské hrnčiarstvo a Skalická mestská reč – skaličtina.

Ulož ako PDF
Napísal 8. novembra 2023 17:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.