reklama

V Trnave sa uskutoční séria podujatí, ktoré pripomenú Nežnú revolúciu

Tretí novembrový týždeň sa bude aj v Trnavskom kraji niesť v spomienke na 33. výročie Nežnej revolúcie. V súvislosti s oslavami Dňa boja za slobodu a demokraciu, ktorý pripadá na 17. novembra, župa a jej organizácie pripravili sériu kultúrnych, vzdelávacích a spoločenských podujatí. Vyvrcholením bude odovzdávanie výročnej Ceny slobody Antona Srholca na začiatku decembra.

V utorok 15. novembra sa v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave uskutoční od 17.00 hod. stretnutie s českým historikom Michalom Macháčkom, autorom biografie o poslednom československom komunistickom prezidentovi Gustávovi Husákovi.

V stredu 16. novembra bude v knižnici pripravený program k spomienke Andreja Žarnova. Súčasťou programu bude rozprávanie s autorkou knihy o tomto básnikovi, prekladateľovi a lekárovi Margitou Kánikovou, ktorú doplní recitátor Bohumil Chmelík.

V trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín sa v stredu 16. novembra o 18.00 hod. uskutoční online beseda s ukrajinským filozofom a novinárom Volodymyrom Yermolenkom. S novinárom Mirkom Tódom bude diskutovať o tom, ako vojna mení chápanie Európy a aké je miesto Ukrajiny v európskom kontexte.

V ten istý deň o 19.00 hod. bude politológ Jozef Lenč a jeho hostia, sociológ Ábel Ravasz a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak, hľadať odpovede na otázku, akú demokraciu vlastne (ne)chceme.

„Spomienka všetky obete totalitného režimu nás zaväzuje k zodpovednosti za slobodu nadobudnutú po Nežnej revolúcii. Zaväzuje nás tiež k zodpovednosti jednoznačne odmietnuť šírenie nenávisti a neznášanlivosť. Ide menej o veľké slová a viac o konkrétne činy a postoje, ktoré každý z nás denne prejavuje vo vzťahu k svojim blízkym, susedom a spoluobčanom. Do tohto okruhu prirodzene počítam aj ľudí, ktorí vynútene opustili svoje domovy na Ukrajine, a ktorým sme u nás poskytli bezpečné útočisko. V prívetivej a otvorenej spoločnosti má každý miesto za stolom. Myslím si, že práve po takejto vízii tolerantnej spoločnosti sme spolu s rodičmi a starými rodičmi volali počas pamätných novembrových dní. Nie po nenávisti, nezodpovednosti, ani rozdeľovaniu,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Viskupič verí, že dobrou príležitosťou k pripomenutiu étosu Novembra 1989 predstavujú aj sprievodné podujatia, ktoré župa pripravila.

V kontexte osláv novembrových udalostí župa každoročne udeľuje Cenu slobody Antona Srholca za prínos k ochrane ľudských práv, k upevneniu demokracie a právneho štátu alebo za prejavy mimoriadnej občianskej statočnosti. Galavečer sa tento rok uskutoční vo štvrtok 1. decembra 2022 v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Ulož ako PDF
Napísal 15. novembra 2022 8:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.