reklama

Župan a nové Zastupiteľstvo TTSK zložili sľub, poslanci zvolili podpredsedov samosprávneho kraja

Ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja v šiestom volebnom období pre roky 2022 až 2026 sa uskutočnilo 16. novembra 2022. Sľub zložil znovuzvolený župan Jozef Viskupič a 40 poslankýň a poslancov. V zastupiteľskom zbore je 14 nováčikov. Oproti predchádzajúcemu obdobiu stúpol počet poslankýň z troch na päť.

V úvode ustanovujúceho zasadnutia Zastupiteľstva TTSK predniesla predsedníčka Volebnej komisie Trnavského samosprávneho kraja Alena Krátka informáciu o priebehu a výsledku volieb do orgánov Trnavského samosprávneho kraja. Následne zložil sľub zvolený župan Jozef Viskupič a poslankyne aj poslanci zastupiteľstva a prebrali si osvedčenie o zvolení.

„V novom volebnom období sme pripravení pokračovať v napĺňaní vízie pre moderný kraj, ktorá je založená na skúsenostiach a konkrétnych výsledkoch. Vďaka rozumnému hospodáreniu sme si vytvorili priestor na realizáciu ďalších užitočných projektov. Zodpovedne a plnohodnotne sme poskytovali služby pre obyvateľov na celom území, vo všetkých siedmich okresoch kraja v čom plánujeme pokračovať. Verím, že tak ako v predchádzajúcich piatich rokoch, budeme vecne a konštruktívne spolupracovať s poslankyňami a poslancami zastupiteľstva. Teším sa aj na spoluprácu s predstaviteľmi vlády, iných krajov, miest, obcí, univerzít či občianskej spoločnosti,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.


Zastupiteľstvo TTSK vo volebnom období 2022-2026 na ustanovujúcom zasadnutí, 16. novembra 2022

FOTO: TTSK

V pracovnej časti zasadnutia zastupiteľstvo rozhodlo o obsadení komisie pre nezlučiteľnosť funkcií, v ktorej majú zastúpenie všetky politické strany a hnutia i nezávislí kandidáti.

Jej predsedom sa stal Milan Domaracký, podpredsedom Rastislav Mráz a členmi Miloš Čobrda, Pavol Kalman, László Biró, Remo Cicutto, Štefan Krištofík a Zdenko Čambal.

Predsedom mandátovej komisie sa stal Zoltán Hájos, podpredsedníčkou Oľga Luptáková a členmi Branislav Kramár, Marián Galbavý a Iveta Babičová.

Na návrh župana poslanci zvolili za prvého podpredsedu samosprávneho kraja Józsefa Berényiho a za podpredsedov Rastislava Mráza, Veroniku Buc a Patrika Voltmanna.

So slávnostným príhovorom vystúpil bývalý minister zahraničných vecí Pavol Demeš.

Ako sa vyjadril, „obyvatelia Trnavského kraja sa pred piatimi rokmi rozhodli pre zmenu v obsadení postu župana a poslancov zastupiteľstva. Jozef Viskupič sa spolu s tímom odvážne pustil do modernizácie kraja vo všetkých kompetenčných oblastiach. Nerobili sa rozdiely medzi jednotlivými časťami, teda Záhorím, stredom a juhom kraja vrátane Žitného ostrova. Dokladom vysokej politickej kultúry bola aj príkladná spolupráca medzi županom a zastupiteľstvom. Na základe výsledku volieb si dovolím tvrdiť, že v tejto spolupráci bude možné pokračovať v prospech obyvateľov. Navyše, na základe vlastnej skúsenosti – a symbolicky v tomto revolučne novembrovom čase – môžem oceniť, že trnavská župa využíva potenciál svojich obyvateľov a spolupracuje so zástupcami občianskej spoločnosti.“

Druhé zasadnutie krajského zastupiteľstva je naplánované na stredu 7. decembra 2022. Jeho hlavným bodom bude rozpočet župy na roky 2023-2025.

Volebná účasť v Trnavskom kraji bola v otóbrových spojených voľbách 42,87 %, čo je o takmer 13 % viac, ako v roku 2017.

Post trnavského župana obhájil Jozef Viskupič so ziskom 69 743 hlasov, čo predstavuje 38,56 %. Celkovo sa o post predsedu Trnavského samosprávneho kraja uchádzalo 10 kandidátov.

Poradie kandidátov vo voľbách na post predsedu TTSK:

1. Jozef Viskupič, 69 743 hlasov, 38,56%
2. József Berényi, 38 056 hlasov, 21,04%
3. Martin Červenka, 29 157 hlasov, 16,12%
4. Zdenko Čambal, 21 426 hlasov, 11,84%
5. Martin Beluský, 8 145 hlasov, 4,50%
6. Veronika Temňáková, 4 515 hlasov, 2,49%
7. Roland Hakszer, 3 129 hlasov, 1,73%
8. Zdenko Rosina, 2 631 hlasov, 1,45%
9. Roman Chudý, 2 392 hlasov, 1,32%
10. Ivan Stanovič, 1 640 hlasov, 0,90%

V Zastupiteľstve TTSK bude rovnako ako v minulom volebnom období 40 poslankýň a poslancov širokého politického spektra, z nich je 14 nových poslancov. Do lavíc zastupiteľstva zasadne aj 5 žien, čo je o dve viac ako v uplynulom volebnom období.

Zvolení poslanci podľa volebných obvodov do Zastupiteľstva TTSK (abecedne):

Volebný obvod Dunajská Streda:
1. László Bacsó
2. Ladislav Bálodi
3. Iván Fenes
4. Zoltán Hájos
5. József Menyhárt
6. József Nagy
7. Csaba Orosz
8. Ladislav Polák

Volebný obvod Galanta:

1. Gergely Agócs
2. József Berényi
3. László Biró
4. Krisztián Forró
5. Zoltán Horváth
6. Ervín Chomča
7. Martin Tomčányi

Volebný obvod Hlohovec:
1. Ivan Baranovič
2. Milan Domaracký
3. Patrik Voltmann

Volebný obvod Piešťany:
1. Iveta Babičová
2. Remo Cicutto
3. Martin Cifra
4. Peter Jančovič
5. Juraj Valo

Volebný obvod Senica:
1. Miloš Čobrda
2. Martin Džačovský
3. Pavol Kalman
4. Miriam Madunická
5. Roman Sova

Volebný obvod Skalica:
1. Veronika Buc
2. Zdenko Čambal
3. Oľga Luptáková

Volebný obvod Trnava:
1. Zuzana Bošnáková
2. Ivan Dobrovodský
3. Marián Galbavý
4. Branislav Kramár
5. Šimon Krištofík
6. Matej Lančarič
7. Rastislav Mráz
8. Marek Neštický
9. Marián Viskupič

Ulož ako PDF
Napísal 16. novembra 2022 14:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.