reklama

Benjamín Škreko vydáva zbierku básní Až do dňa. Predstaví ju v rámci cyklu Trnavská poetika

V stredu 23. novembra 2022 pokračuje v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave ďalší diel z cyklu Trnavská poetika. Moderátori Pavol Tomašovič a Štefan Kuzma si pred záverom roka pozvali do svojho poetického programu známeho trnavského humoristu, dlhoročného redaktora časopisu Roháč, básnika, spisovateľa a dramatika, držiteľa mnohých ocenení Benjamína Škreka.

Trnavský rodák, ktorého, ako sám hovorí: “vychovala ulica, ale Hlavná!“ je plodným autorom.

Už v roku 1982 napísal hru Dobró družstvo na dožinkoch, pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre, v roku 1987 mu vyšiel výber z jeho humoristickej tvorby pod názvom Výhovorka (spolu s Milkou Lopašovskou a Tomášom Janovicom), v roku 2011 vydal zbierku epigramov a aforizmov Neskorý zber.

Škreko je autorom viacerých rozhlasových hier a kabaretov, divadelnú hru Parva Roma a veselohru pre deti pod názvom Jazyková škola uvádzalo niekoľko sezón aj Divadlo Jána Palárika v Trnave.

Napriek tomu, že je v prvom rade humorista, vydal tiež viacero básnických zbierok, plných hĺbavých myšlienok a reflexií života (Babie telo, 2015, Sonety pre Trnavu, 2015, Ja som nespal, 2016, Kam z kanapy, 2018).

Svoj vrelý vzťah k Trnave vyjadril vo veršoch v zbierke Sonety pre Trnavu (2015), ktoré boli doplnené krásnymi fotografiami Waldemara Švábenského a v roku 2018 spolu s Jozefom Šelestiakom a Ladislavom Šebákom sonetový veniec Pätnásť chrámov a jedna veža.

V rámci Trnavskej poetiky predstaví svoju najnovšiu básnickú zbierku nazvanú „škrekovsky“ Až do dňa, o hudobnú produkciu sa postará Kliment Ondrejka a básnikovo pozvanie prijala aj nestarnúca speváčka Trnavčanka Marika Škultétyová.

Ľubica Malá
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave

(Zriaďovateľom Knižnice Juraja Fándlyho je Trnavský samosprávny kraj)

Ulož ako PDF
Napísal 19. novembra 2022 10:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.