reklama

Mesto aj župa hlásia pripravenosť zimnej údržby ciest, prvé mrazy a sneženie ich môžu preveriť ešte pred Vianocami

Trnavská radnica aj župa na sklonku blížiacej sa zimnej údržby ciest informujú o stave pripravenosti a spôsobe údržby na cestách v rámci mesta Trnava resp. Trnavského samosprávneho kraja. Hoci sneženie zatiaľ počas neskorej jesene do našich končín nedorazilo, situácia sa môže zmeniť už v tomto aj budúcom týždni. V prvej polovici decembra podľa zatiaľ predbežných a dlhodobých predopovedí meteorológov môžu klesnúť teploty pod bod mrazu, snežiť, prípadne padať mrznúci dážd aj v nižších polohách západného Slovenska.

V zimnom období 2022/23 budú výkon zimnej údržby v Trnave zabezpečovať tri spoločnosti: STEFE Trnava, I.P.R. Pezinok a Mestské služby mesta Trnava. Jej rozsah, spôsob a zabezpečenie sa riadi Operačným plánom zimnej údržby. Tento strategický dokument je zverejnený na webstránke mesta.

„Mesto Trnava na nadchádzajúcu zimu pripravilo 800 ton posypového materiálu, z toho 320 ton tvorí chemický posypový materiál (priemyselná soľ), 380 ton tvorí inertný posypový materiál (drvené kamenivo) a 100 ton je zmiešaný materiál (priemyselná soľ s kamennou drvou). Skládky posypového materiálu budú priebežne dopĺňané podľa potreby,“ priblížila mestská samospráva v tlačovej správe.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Čo sa množstva techniky týka, mesto má na údržbu ciest a verejných plôch vo svojej správe pripravených dvadsaťsedem rôznych zásahových a pomocných vozidiel alebo mechanizmov. Aj pri plnej pohotovosti a nonstop práci v teréne má však zimná údržba svoje limity.

„Pri nepriaznivom počasí nie je reálne očakávať suché cesty a chodníky. Vopred preto prosíme vodičov aj chodcov, aby boli trpezliví a ohľaduplní a rešpektovali stav komunikácií počas zimného obdobia. Robíme všetko pre to, aby dopady počasia boli čo najmiernejšie a komunikácie v meste čo najbezpečnejšie,“ priblížila riaditeľka Mestských služieb mesta Trnava Andrea Tomašovičová.

Ako pripomenula, čas a energiu počas zimnej údržby výrazne uľahčí aj zodpovednosť a slušnosť vodičov. Nezodpovedne zaparkované vozidlá totiž prekážajú posýpacím vozidlám pri prejazde ulicou, čím dochádza k zdržaniu, prípadne aj úplnému vynechaniu údržby úseku.

Mestské služby mesta Trnava vykonávajú aj centrálny dispečing zimnej údržby, ktorý operatívne riadi údržbu a informuje verejnosť o situácii na verejných komunikáciách z hľadiska ich zjazdnosti, plynulosti dopravy a schodnosti. Dispečersko-spravodajská služba získava a spracúva informácie o stave a predpovediach počasia či o výstrahách podľa meteorologických pozorovaní. Vykonáva tiež monitoring stavu ciest, chodníkov a verejných priestranstiev a riadi zimnú údržbu na spravovaných komunikáciách. Služba navyše koordinuje opatrenia v mimoriadnych poveternostných podmienkach.

„S cieľom zlepšiť monitorovanie stavu komunikácií počas zimy sme tento rok nainštalovali dve cestné meteostanice. Obe – jedna na Špačinskej, druhá na Kamennej ceste – nepretržite poskytujú informácie o teplote vozovky, vzduchu a rosnom bode. Zároveň upozorňujú vodičov symbolom snehovej vločky na možnosť tvorby poľadovice,“ vysvetlila A. Tomašovičová.

Verejnosť môže svoje postrehy, pripomienky alebo podnety týkajúce sa zimnej údržby zasielať na e-mailovú adresu dispecing.zu@msmt.trnava.sk. O zimnej údržbe budú priebežne informovať aj na webovej stránke msmt.trnava.sk a facebookovej stránke Mestské služby mesta Trnava.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja (SÚC TTSK) hlási na začiatku decembra 2022 pripravenosť na blížiace sa obdobie zimnej údržby ciest po personálnej, technickej aj materiálnej stránke.

Župná organizácia sa bude starať o takmer 1600 kilometrov ciest II. a III. triedy na území Trnavského kraja a na základe zmluvy so Slovenskou správou ciest aj o vybrané cesty I. triedy v Trnavskom a Bratislavskom kraji. Využívať pri tom bude novú techniku. Fungovať bude aj nonstop dispečing.

„Zjazdnosť ciest bude túto zimu zabezpečovať 150 vodičov. Fungovať bude aj náš nonstop dispečing. Máme pripravených 6500 ton soli, 4460 ton kameniva, 1340 ton zmiešaného posypového materiálu, 58-tisíc litrov soľanky a 6 ton chloridu horečnatého. Naším zámerom je ešte zefektívniť zimnú údržbu. Z analýzy priemernej spotreby posypového materiálu na jednotlivých strediskách vyplynulo, že je priestor optimalizovať logistiku posypového materiálu. V tejto súvislosti pripravujeme výstavbu nových síl. Prvé vznikne v Dunajskej Strede,“ povedal riaditeľ SÚC TTSK Dalibor Trebichalský s tým, že prvé výjazdy zimnej údržby boli nasadené v okresoch Skalica a Senica.

Vzhľadom na priaznivé poveternostné podmienky v Trnavskom kraji spúšťa SÚC TTSK zimnú údržbu zvyčajne na prelome novembra a decembra. V závislosti od vývoja počasia jej obdobie trvá približne do konca marca, pričom sa realizuje na základe operačného plánu, o ktorom budú krajskí poslanci informovaní na zasadnutí Zastupiteľstva TTSK v stredu 7. decembra 2022.

Telefónne čísla nonstop dispečingu zimnej údržby sú 033/5531 344 pre okresy Galanta, Hlohovec, Piešťany a Trnava, 031/5522 421 pre okres Dunajská Streda a 034/6512 735 pre okresy Senica a Skalica. Viac informácií je dostupných na www.spravaciest.sk.

„V uplynulých rokoch sme údržbu ciest dokázali zefektívniť. Okrem zlepšenej organizácii práce tomu veľmi pomohla aj 11 miliónová investícia do obnovy vozového parku. Obstarali sme vyše 300 kusov modernej techniky vrátane 34 sypačov. Prostredníctom nich zabezpečujeme plnohodnotnú starostlivosť o cesty počas celého roka, v lete aj v zime, hospodárnejšie aj ekologickejšie,“ doplnil župan Jozef Viskupič.

Ulož ako PDF
Napísal 5. decembra 2022 13:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.