reklama

TTSK prerozdelí 250-tisíc eur medzi 53 občianskych a komunitných projektov, dvanásť z nich je z okresu Trnava

Trnavská župa vyhodnotila už štvrtý ročník svojho participatívneho rozpočtu s názvom Tvoríme kraj. Až 250-tisíc eur bude rozdelených medzi 53 občianskych a komunitných projektov. Dvanásť z nich je z Trnavy a blízkeho okolia. Rozhodlo o tom aj hlasovanie verejnosti, do ktorého sa zapojil rekordný počet 22-tisíc hlasujúcich.

„Participatívny rozpočet Tvoríme kraj sa teší veľkej obľube. Jeho štvrtý ročník sa stal rekordným z pohľadu počtu hlasujúcich, a aj počtu odovzdaných hlasov. Považujem to za potvrdenie správnosti našej ambície zapájať obyvateľov do diania v duchu motta ‚Spolu tvoríme kraj‘. Opäť sa ukázalo, že dať ľuďom možnosť rozhodnúť o tom, medzi ktoré projekty rozdelíme 250-tisíc eur, má zmysel. S finančnou podporou od župy bude tento rok realizovaných 53 projektov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Spomedzi 98 prihlásených zámerov splnilo podmienky 83 projektov, ktoré boli zaradené do rozhodovacieho procesu. Pri rozhodovaní mali 50-percentnú váhu závery členov deliberatívnych fór, ktorí hodnotili projekty z pohľadu piatich kritérií, a to udržateľnosť, vplyv projektu na životné prostredie, inkluzívnosť, inovatívnosť, komunitný rozmer a edukatívny charakter. Druhú časť tvorilo online hlasovanie verejnosti, v ktorom mal každý hlasujúci možnosť podporiť minimálne tri projekty. Až 22-tisíc hlasujúcich odovzdalo spolu 70 762 hlasov.

Ilustračné foto

„Po sérií verejných informačných stretnutí, zbere projektových žiadostí a fáze rozhodovania sa blížime do finále tohto ročníka participatívneho rozpočtu. Úspešné projekty budú zrealizované do konca tohto roka. Sme vďační každému, kto si našiel čas a akoukoľvek formou prispel k nápadom, ktoré skvalitnia život v Trnavskom kraji,“ uviedol koordinátor participatívneho rozpočtu Jakub Sejna.

V okrese Dunajská Streda sa bude realizovať 13 projektov, v trnavskom okrese 12, v okrese Galanta deväť, a v hlohovskom okrese to budú štyri projekty. V okrese Piešťany obyvatelia hlasovaním rozhodli o podpore piatich projektov, rovnako ako v okresoch Skalica a Senica.

Najviac hlasov získal tento rok projekt zo Skalice s názvom Jazdecký šport pre deti na Záhorí – s hendikepom aj bez, ktorý získal 2.138 hlasov.

V okrese Trnava získal najväčšiu podporu verejnosti projekt Keď tvorenie spája, ktorý je zameraný na kurzy kresby a maľby pre seniorov a deti so znevýhodnením. Do komunitného a kreatívneho života chcú predkladatelia projektu zapojiť seniorov a ľudí so zdravotným hendikepom. Spoločne vytvoria priestor, kde môžu kresliť, modelovať, maľovať, rozvíjať mentálne funkcie i jemnú motoriku.

Úspešné projekty z okresu Trnava:

Keď tvorenie spája – kurzy kresby a maľby pre seniorov a deti so znevýhodnením (Trnava)

Komunitná obývačka v Baterkárni (Trnava)

O.Z. Betonári – stolný tenis pre dospelých, deti a mládež (Horné Orešany)

Vyčistime si chotár 2023 (Trstín – Jablonica)

Galéria na hrade Dobrá Voda

Srdce fčelieho domčeka (Trnava)

Kerestúrske detské pohybové ihrisko (Križovany nad Dudváhom )

Susedské koncerty (Trnava)

Multifunkčný školský dvor (Ružindol)

Zóna pohybu a oddychu pri ZŠ Biely Kostol

Rekonštrukcia detského ihriska na Farárke v Modranke

Komunitné vzdelávacie centrum Lifestarter (Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 13. januára 2023 13:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.