reklama

Stellantis v Trnave pre transformáciu na nový výrobný program zruší víkendové zmeny. Investície majú dosiahnuť 180 miliónov eur

Spustenie nového výrobného programu v trnavskej automobilke Stellantis je naplánované na začiatok roka 2024. To si vyžiada transformáciu výroby, na asi 1,5 roka preto ukončia víkendové zmeny. O priemyselnej investícii do nového výrobného programu na Slovensku vo výške 180 miliónov eur rozhodla spoločnosť Stellantis v polovici roka 2021.

Stellantis plánuje v rámci strategického plánu Dare Forward 2030 investície vo výške viac ako 30 miliárd eur do roku 2025 zamerané na implementáciu stratégií elektrifikácie štyroch globálnych platforiem (Small, Medium, Large a Frame) a softvéru, konektivity a autonómneho riadenia a vytvorenie inovatívneho ekosystému prostredníctvom strategickej spolupráce s cieľom podporiť našich 14 automobilových značiek a dvoch značiek poskytujúcich mobilitu.

„Spoločnosť Stellantis sa s odhodlaním pustila do prípravy a podpory energetickej transformácie všetkých svojich európskych výrobných prevádzok s cieľom garantovať ich udržateľnosť prostredníctvom zlepšenia ich výkonnosti a dať krajinám, kde sú závody umiestnené, príležitosť mať strategickú úlohu na trhoch skupiny. V júni 2021 oznámila skupina Stellantis alokáciu nového výrobného programu do trnavského závodu. Toto rozhodnutie v prospech Trnavy je ocenením za výkon výrobného centra, ktoré dosiahlo vďaka transformačnému projektu Future in our hands. Cieľom závodu je stať sa lídrom výroby segmentu B skupiny Stellantis v doménach ekonomickej výkonnosti a klientskej kvality tak v krátkodobom, ako aj v dlhodobom horizonte,“ uviedol hovorca trnavského závodu Michal Nič.


Michal Nič

FOTO: Stellantis

Postupný začiatok výroby nového výrobného programu segmentu B je naplánovaný na začiatok roku 2024. S cieľom výrazne prispieť k zvyšovaniu uhlíkovej neutrality budú veľkú časť výrobného programu predstavovať aj plne elektrické motorizácie. Investície dosiahnu 180 miliónov eur.

„Pridelením nového veľkokapacitného projektu do Trnavy skupina Stellantis potvrdila, že slovenský závod hrá v koncerne významnú úlohu. Úspešné spustenie nového projektu prispeje k naplneniu cieľov a vízií skupiny. V súčasnosti pracuje na novom projekte tím približne 150 zamestnancov a tento počet sa bude v roku 2023 ešte zvyšovať. Úlohou tohto tímu je modifikácia výrobných liniek, úprava pracovných postov, inštalácia zariadení a výroba predsériových vozidie,“ priblížil.

Nevyhnutným predpokladom pre zabezpečenie týchto aktivít je transformácia výroby v trnavskej automobilke. Výrobný závod musí upraviť pracovný čas, aby vytvoril dostatočný priestor na realizáciu projektových prác.

„Ide o dočasné riešenie na obdobie približne 1,5 roka. Za týmto účelom sme sa rozhodli prerušiť výrobu na víkendovej zmene od 1. apríla 2023. Rozhodnutiu predchádzalo intenzívne rokovanie so sociálnymi partnermi a spolu sme zvažovali viaceré alternatívy,“ informoval Nič.

Ako pripomenul, dbdobie do 1. apríla zamestnávateľ využije na individuálne rozhovory so zamestnancami víkendovej zmeny.

„Vážime si skúsenosti a kvalifikáciu týchto zamestnancov a vytvoríme pre nich príležitosť zotrvať aj počas tohto obdobia v našom závode. Každý zamestnanec víkendovej zmeny dostane ponuku porovnateľnej pracovnej pozície v inom zmenovom režime. Zároveň potrebujeme rozšíriť projektové tímy a dotknutí zamestnanci dostanú aj ponuku pracovať na príprave vozidiel novej platformy.“

Automobilka v Trnave chce zachovať zamestnanosť, ale uvedomuje si tieť, že pracovný čas počas víkendu je špecifický.

„Budeme rešpektovať rozhodnutie zamestnancov a ak nevyužijú ponúknuté možnosti na prácu, sme pripravení spolupracovať na ich umiestnení s Úradom práce.
Zvolené dočasné riešenie považujeme za nevyhnutné s ohľadom na prípravu výrobného programu, ktorý zabezpečí budúcnosť trnavskej automobilky. Transformácia výroby v automobilke je nevyhnutnou podmienkou jeho úspešného spustenia,“
zdôraznil hovorca trnavského závodu Stellantis.

Ako dodal, „Stellantis počíta s trnavským závodom a spoločne budeme pokračovať v transformačnom procese tradičného výrobcu automobilov na technologickú spoločnosť poskytujúcu udržateľnú mobilitu“.

Ulož ako PDF
Napísal 16. januára 2023 12:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.