reklama

Z trnavskej automobilky odíde vyše tristo zamestancov víkendovej zmeny, Stellantis pripravuje výrobu nového modelu

Od 1. apríla 2023 preruší trnavská automobilka Stellantis z dôvodu prípravy nového projektu výrobu na víkendovej zmene. Zo 733 zamestancov víkendovej zmeny podľa slov hovorcu automobilky Michala Niča zostane v podniku pracovať viac ako polovica.

„Nový projekt, ktorého sériová výroba sa spustí začiatkom roku 2024, prináša do Trnavy investíciu v hodnote 180 miliónov eur a mnohé technické novinky. Tie si vyžadujú modifikáciu výrobných liniek, úpravu pracovných postov a inštaláciu zariadení. Nevyhnutným predpokladom pre zabezpečenie týchto aktivít je transformácia výroby v trnavskej automobilke. Bolo preto potrebné vytvoriť dostatočný časový priestor na realizáciu projektových prác,“ vysvetľuje Nič.

Práce na príprave nového veľkokapacitného projektu budú prebiehať najmä počas víkendov. Za týmto účelom Stellantis preruší výrobu na víkendovej zmene od 1. apríla 2023.

„Rozhodnutiu predchádzalo intenzívne rokovanie so sociálnymi partnermi a spolu sme zvažovali viaceré alternatívy. Ide o dočasné riešenie na obdobie na obdobie, počas ktorého implementujeme technické modifikácie a spustíme výrobu nových modelov,“ poznamenal a zdôraznil, že „zvolené dočasné riešenie je potrebné s ohľadom na prípravu výrobného programu, ktorý zabezpečí budúcnosť trnavskej automobilky. Transformácia výroby v automobilke je kľúčovou podmienkou jeho úspešného spustenia“.

Ilustračné foto: Stellantis

Obdobie od 14. januára využila automobilka na individuálne rozhovory so zamestnancami víkendovej zmeny. Cieľom bolo udržať si skúsených a zaškolených zamestnancov.

„Každý zamestnanec víkendovej zmeny dostal ponuku porovnateľnej pracovnej pozície v inom zmenovom režime – buď v trojzmennej prevádzke alebo v rámci projektových tímov na príprave vozidiel novej platformy. Časť zamestnancov využila možnosť vyslania do jedného z partnerských závodov skupiny Stellantis. Sme radi, že viac ako polovica z pôvodných 733 zamestnancov víkendovej zmeny využila niektorú z ponúknutých príležitostí. Zároveň si uvedomujeme, že práca vo víkendovom režime je špecifická a využívali ju najmä ľudia, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu pracovať počas týždňa.“

So zamestnancami, ktorí z osobných dôvodov ponúknuté pracovné možnosti neakceptovali, bude automobilka nútená rozviazať pracovný pomer. Pôjde o viac ako tristo ľudí.

Títo zamestnanci dostanú podľa Michala Niča odstupné podľa odpracovaných rokov a budú im vyplatené aj variabilné zložky mzdy nad rámec platnej kolektívnej zmluvy. Zároveň automobilka aktívne spolupracuje s úradom práce na ich umiestnení na trhu práce. „Sme tiež v úzkom kontakte s iným zamestnávateľom, ktorý pripravuje spustenie víkendovej zmeny,“ doplnil.

Ulož ako PDF
Napísal 20. marca 2023 10:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.