reklama

Pošta vydáva známku animátora a výtvarníka Viktora Kubala. V Trnave vyrastal a pochytil tu prízvuk, ktorý mu zostal na celý život

Slovenská pošta vydá v pondelok 20. marca 2023 poštovú známku „Osobnosti: Viktor Kubal (1923 – 1997)“. Poštová známka rozmerov 44,1 × 26,5 mm vrátane perforácie vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami.

Motívom poštovej známky je portrét významného slovenského výtvarníka, karikaturistu, scenáristu a filmovému režiséra Viktora Kubala, doplnený o jeho filmové postavičky Puf a Muf.

Súčasne s poštovou známkou bude vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 20. 3. 2023 a domicilom mesta Svätý Jur. Predlohou prítlače FDC sú postavičky z kreslených rozprávok od Viktora Kubala. Motívom FDC pečiatky je postavička Janka Hraška.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, prítlače na FDC a autorom FDC pečiatky je akad. mal. Karol Felix.


Známka s vyozbrazením Viktora Kubala a dvoch známych postavičiek Pufa a Mufa

FOTO: Slovenská pošta

Viktor Kubal je nielen zakladateľom slovenského animovaného filmu, ale od polovice 60. rokov 20. storočia aj jedným z významných predstaviteľov svetového animovaného filmu. Patrí medzi najvýznamnejších tvorcov modernej karikatúry. Narodil sa 20. marca 1923 v dedine Svätý Jur neďaleko Bratislavy a od detstva zobrazoval svet, ako ho videl on, prostredníctvom kresieb.

Od malička ho sprevádzali dve vášne, ktoré sa mu stali osudové a doslova mu naplnili celý život. Film a kreslenie. Malý Viktor už v detstve dostal prezývku „Kinár“. Vášnivo navštevoval všetky filmové predstavenia a najradšej mal nemé grotesky. Druhou vášňou bolo kreslenie. Obe sa neskôr spojili v obdiv k animovanému filmu.

„Azda najväčší šok v živote som zažil, keď som uvidel v kine kresbu, ktorá žila,“ povedal o mnoho rokov neskôr. Mal iba 12 rokov, keď nakreslil tušom na umytý celuloidový pás tank idúci cez prekážky a štart lietadla, ktoré sa snažil rozpohybovať.

Kubalovci sa presťahovali do Trnavy, kde Viktor pochytil svoj typický tvrdý trnavský prízvuk, ktorý mu zostal na celý život.

V Trnave bola zároveň oveľa väčšia šanca dostať sa do kina a uvidieť prvé americké kreslené filmy. Tie reprezentovali dodnes slávne „disneyovky“, hoci, ako sám Kubal spomínal, oveľa viac ho zaujali filmy bratov Fleischerovcov, najviac PEPEK NÁMORNÍK (1936, r. D. Fleischer). Zatiaľ čo Walt Disney personifikoval zvieratá, Fleischerovo štúdio kreslilo ľudí, čo Kubala veľmi inšpirovalo.

Osobitosťou jeho tvorby je, že je zväčša nielen autorom výtvarných a animovaných návrhov, ale aj autorom námetu, scenára a režisérom, niekde dokonca aj kameramanom a strihačom.

Celkovo natočil 214 animovaných filmov, z ktorých mnohé získali významné ocenenia doma i v zahraničí a uviedli ich vo vyše 70 krajinách. Zúčastnil sa na desiatkach individuálnych i kolektívnych výstavách karikaturistov i autorov výtvarných návrhov.

V roku 1981 stál pri zrode festivalu Kremnické gagy a stal sa prvým rektorom imaginárnej Univerzity humoru a satiry, ktorá bola zároveň založená. Zomrel vo veku 74 rokov 24. apríla 1997 v Bratislave.

Ulož ako PDF
Napísal 17. marca 2023 9:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.