reklama

Baterkáreň postúpila medzi finalistov ocenenia Via Bona Nadácie Pontis 

Trnavská Baterkáreň má dôvod na radosť. Postúpili do finále prestížneho ocenenia Nadácie Pontis – Via Bona, prostredníctvom ktorého nadácia už 22 rokov oceňuje firmy za ich zodpovedné podnikanie a firemnú filantropiu. Tento rok sa zapojilo 60 firiem, čo je rekordný počet. Ceny sa udeľujú v siedmich kategóriách, Baterkáreň sa nominovala v kategórii Dobrý partner komunity ako jeden z jedenástich subjektov. Do finále postúpili tri z nich. 

„Hoci víťazi kategórií budú známi až v máji, už postup do finále je pre nás veľkým uznaním a zadosťučinením. Rok 2022 bol pre nás veľmi náročný, intenzívny, ale napriek, a zároveň vďaka, tomu všetkému krásny. Pocit, že sme pomohli toľkým ľuďom vyvážil náročné dni, kedy sme si siahli na dno fyzických (aj psychických) síl. Postup medzi finalistov je pre nás ako jedno silné potľapkanie po pleci. Aj my by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí v tom boli s nami – subjektom, ktoré robili zbierky (ZŠ Besst, ZŠ Voderady, Stredná zdravotnícka škola v Trnave, Mesto Leopoldov, ZŠ a MŠ Andreja Kubinu), organizáciám Kto pomôže Ukrajine, Mafu – vzájomná materiálna pomoc, Trnavská arcidiecézna charita, Dobrovoľnícka civilná obrana Trnava, Inštitút manažmentu UCM a ďalším, zamestnancom, dobrovoľníkom a dorovoľníčkam (najmä Zuzka Štefanovič, Evka Kalkan, Zuzka Šutová, Ivka Siváková Muráriková) a v neposlednom rade firmám Dixxi, Westinghouse, UBER a našim zákazníkom. Práve spolupráca na oficiálnej, komunitnej i priateľskej úrovni, ktorá vychádza z vlastného presvedčenia a chcenia, je pre nás zosobnením toho, čo predstavuje Dobrý partner komunity,“ hovorí jedna zo zakladateliek Baterkárne Simona Hlaváčová, ktorá figuruje aj v zozname sociálnych inovátorov Nadácie Pontis.

Vzdelávacie a komunitné reuse centrum Baterkáreň založila spolu s Janou Rehákovou v roku 2019, od apríla 2020 je registrovaným sociálnym podnikom.

Svoju činnosť zameriava najmä na opätovné využitie vecí tak, aby sa prebytočné veci a oblečenie nestali odpadom, ale aby, naopak, pomohli tam, kde sú potrebné. Okrem toho funguje ako obchodík s čapovanou a sypanou drogériou, environmentálne vzdelávacie centrum či charitatívny secondhand.

Baterkáreň si od začiatku svojho fungovania vybudovala okolo seba silnú komunitu ľudí. Delia sa s ňou o znalosti, organizujú podujatia, vzdelávajú ju na kurzoch a workshopoch, umožňujú jej za symbolický poplatok využívať požičovňu či opravovňu vecí a Zdieľanú dielňu. Dôkazom súdržnosti komunity je práve poskytovanie humanitárnej pomoci.

„V deň, kedy sme sa zobudili do vojny sme vnímali silnú potrebu solidarity a organizovanej pomoci. Začali sme svojpomocne – vyhlásili sme zbierku potravín a drogérie, spojili sme sa s ďalšími pomáhajúcimi organizáciami. Od marca sme posielali zásoby na/za hranice, v priebehu 14 dní vyvstala potreba poskytovanie pomoci ľuďom, ktorí sa už nachádzajú v našom meste a jeho okolí. S pomocou dobrovoľníkov sme denne vydávali pomoc odídencom z Ukrajiny,“ približuje Simona Hlaváčová.

V roku 2022 obslúžili asi 9500 ľudí. Najskôr to bolo v štýle supermarketu, postupne sme prešli k objednávke cez e-mail a tvorbe balíčkov pomoci. Stali sa tiež akýmsi centrom, kde sa ľudia, ktorí prišli o svoje domovy, stretávali a postupne integrovali.

Aj v roku 2023 poskytuje Baterkáreň pomoc tým, ktorí to potrebujú – na individuálnej báze. Vďaka reuse centru so širokou paletou ponúkaných vecí dokážu poskytnúť oblečenie do školy či práce, školské potreby, hračky, potreby do domácnosti.

„Niekoľkokrát ročne organizujeme pravidelné zbierky pre organizácie alebo jednotlivcov. Podporu núdznym dávame taktiež prostredníctvom prepájania sa s dôležitými aktérmi v rámci regiónu, zvyšujeme možnosť sa rýchlejšie integrovať, získať ubytovanie, prácu či ďalšie nevyhnutné informácie,” dodáva Simona Hlaváčová.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 26. marca 2023 17:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.