reklama

Trnavské žiačky a žiaci chcú byť lídrami v znižovaní produkcie odpadov

Až 375 žiakov a žiačok Súkromnej základnej školy BESST v Trnave sa zapojilo do programu Zelená škola, v rámci ktorého sa venujú témam správneho separovania a zníženia produkcie odpadu. Cieľom programu je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia, ako aj priniesť do škôl reálne zmeny vo fungovaní a výučbe.

„Deti majú pozitívne reakcie, separujú odpad, vrátane bio odpadu a samostatne ho vynášajú. Čo je úžasné, všetky tieto nové návyky si deti prenášajú aj domov. Máme veľa spätnej väzby aj od rodičov, že žiaci rodičov v téme separácie odpadu dokonca vzdelávajú. S ekologickými témami prichádzajú deti samé, prinášajú návrhy a dávajú ich realizáciu do praxe. Navzájom sa inšpirujú a posúvajú. Majú množstvo ďalších nápadov, ktoré by radi v ďalších krokoch zrealizovali. Našim cieľom je so žiakmi a žiačkami pomôcť znižovať zaťaženie prírody, naučiť ich správne pristupovať k ochrane životného prostredia a spoločne posunúť celú školu v tejto oblasti vpred. Klimatická kríza v súčasnosti predstavuje jednu z najväčších hrozieb, ale i výziev,“ uviedla riaditeľka školy Súkromnej základnej školy BESST Eva Polláková.

FOTO: BESST

Všetky triedy sa tiež zapájajú do pravidelných „ekovýziev“, ktoré pre žiakov pripravuje kolégium Zelenej školy. Ekovýzvy sa začínajú vždy v pondelok ráno. Aktuálne prebieha výzva na zníženie množstva komunálneho odpadu a podporu správneho separovania.

Žiaci tak každý deň na konci vyučovania vážia, koľko odpadu vyprodukovali za daný deň, na konci týždňa zisťujú, koľko biologického odpadu ako škola vyprodukovali.

Správne separovanie podporujú aj pani upratovačky, ktoré každý deň pri upratovaní ocenia „diamantom“ vo forme nálepky tie triedy, ktoré si dali záležať na správne vytriedenom odpade.

Súkromná základná škola BESST sa zapojila do programu Zelená škola, aby znížila dopad svojich aktivít na životné prostredie. Na začiatku školského roka 2022/23 preto na škole vzniklo nové funkčné kolégium, ktoré tvoria žiaci, učitelia, rodičia i nepedagogickí zamestnanci.

Kolégium sa snaží vzdelávať nielen žiakov, ale aj rodičov a zamestnancov formou rôznych aktivít, znížiť produkciu odpadu a zabezpečovať jeho správne separovanie.

„V rámci hodiny techniky žiaci navrhli a postavili kompostovisko, do ktorého pravidelne odvážajú biologický odpad zo školskej kuchyne. Každá trieda separuje, okrem papiera a plastov aj biologický odpad. Distribúciu košov na bioodpad do jednotlivých tried zabezpečili žiaci z nimi vytvoreného kolégia. Ostatných spolužiakov zároveň formou aktivít oboznamujú s tým, ktorý odpad môžu dávať do nádoby na biologický odpad. Hravou formou tak posúvame naše školské kolektívy vpred, čo sa odzrkadľuje aj u detí doma,“ uviedla E. Polláková.

FOTO: BESST

Ulož ako PDF
Napísal 4. apríla 2023 8:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.