reklama

Žiaci súkromnej školy BESST sa denne učia s pedagógmi cez videostretnutia

Prerušený vyučovací proces z dôvodu šírenia nákazy korovanírusu postavil vzdelávacie inštitúcie pred nové problémy. Školy a učitelia sa snažia riešiť túto novú a doteraz nepoznanú výzvu ako môžu. Posielajú žiakom úlohy či testy elektronicky cez e-mail, sociálne siete alebo aplikácie. Ako sa s týmto vysporiadali školy BESST v Trnave sme sa porozprávali s riaditeľkami týchto škôl.

Akonáhle škola zatvorila svoje brány, riaditeľky škôl BESST spolu s učiteľmi najskôr naplánovali prechod na systém online vyučovania. Vybrali vhodné aplikácie a jednotné komunikačné platformy, zaškolili učiteľov, a tí zrealizovali testovaciu hodinu so žiakmi.

Celý vyučovací proces spustili obe školy (základná škola aj gymnázium) naplno v pondelok 16. marca 2020.

“Na gymnáziu absolvujú študenti vyučovanie cez aplikáciu Office365 – Microsoft teams. Hladký priebeh na online vyučovanie bol možný aj vďaka tomu, že všetci naši učitelia aj žiaci majú k dispozícii tablety (iPady), ktoré na každodennej báze využívali v škole aj doma na vzdelávacie účely. Proces implementácie bol trochu náročný z časového a zaškolovacieho hľadiska, ale naši učitelia sa k nemu postavili naozaj zodpovedne a odhodlane, takže sa im prechod na online vyučovanie podaril perfektne,” priblížila riaditeľka gymnázia Ľubica Srnáková.

FOTO: BESST

Žiaci sa v rámci digitálnej formy vyučovania pripájajú do svojej “virtuálnej” triedy spoločne s učiteľom, ktorý im učivo vysvetľuje. Žiaci s učiteľom navzájom komunikujú v priamom prenose, a ak niečomu nerozumejú, pedagóg im učivo dovysvetľuje, poradí, prípadne položí žiakom doplňujúce otázky.

“Na základnej škole sme pre všetky triedy pripravili špeciálny rozvrh na každý deň s väčšinou ich predmetov (okrem výchovných ako sú napríklad telesná a výtvarná výchova) v režime 4 až 5 vyučovacích hodín denne. Potom majú žiaci prestávku na obed a od 13.00 hod. do 14.00 – 14.30 hod. pracujú samostatne na domácich zadaniach. Žiaci tak majú pravidelný režim a tento proces vzdelávania žiakov neprenáša zodpovednosť na rodiča. Vyučovacie hodiny formou videostretnutí majú výhodu aj v tom, že sa spolužiaci ‘stretávajú’ navzájom, aj so svojími učiteľmi, čo má na nich veľmi pozitívny vplyv počas obdobia izolácie kvôli koronavírusu,” poznamenala Eva Polláková zo súkromnej základnej školy BESST.

Do denného online vzdelávacieho procesu sa zapájajú žiaci 3. až 9. ročníka základnej školy a všetci študenti gymnázia.

Žiakom 1. a 2. ročníka základnej školy posielajú prácu na doma ich pani učiteľky. Avšak aj s maličkými žiakmi sa pani učiteľky spájajú na 2-3 vyučovacie hodiny denne cez videohovory vo voľnedostupnej aplikácii ZOOM Cloud meetings a aj títo prváčikovia a druháčikovia ich zvládajú úžasne.

Okrem vysvetľovania nového učiva takouto formou sú pani učiteľky k dispozícii žiakom aj rodičom na každodenné konzultácie k novému učivu.

Škola nezabúda ani na deti v materskej škole BESST. 

“Deti dostávajú materiály od svojich pani učiteliek cez mailovú komunikáciu a uzatvorené facebookové skupiny. Učiteľky nahrávajú denne niekoľko videí s aktivitami a tiež spolupracujú s rodičmi a deťmi telefonicky alebo prostredníctvom videostretnutí. Deti tak nestrácajú kontakt so svojími obľúbenými učiteľkami a aktivitami,” povedala Ivana Puškárová, riaditeľka materskej školy BESST.

Na záver sme sa opýtali na názor zriaďovateľa škôl BESST, Romana Hirnera, čo si o tomto spôsobe online vzdelávania myslí on.

“O výhodách a spôsobe online výučby na našich školách už hovorili naše riaditeľky. Mňa osobne veľmi potešila organizácia a rýchlosť jej nasadenia. Testovať sme ju začali v piatok 13. marca a plnohodnotnú výučbu sme spustili už v pondelok 16. marca 2020. Videl som, aký to bol a stále aj je obrovský nápor na všetky zainteresované osoby. Chcel by som touto cestou poďakovať našim riaditeľkám a všetkým učiteľom za ich mimoriadne nasadenie, vôľu a dokázanie spustenia plne funkčného online vzdelávania v priebehu pár dní. Ďakujem!”

FOTO: BESST

Ulož ako PDF
Napísal 31. marca 2020 6:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.