reklama

Konateľ Súkromnej základnej školy BESST: nechystáme sa búrať školu a robiť tu biznis

Trnavskí poslanci v septembri 2013 hlasovaním rozhodli o zaradení bývalej základnej školy na Limbovej ulici medzi prebytočný majetok.

Stalo sa tak na základe žiadosti o kúpu objektu, ktorú mestu predložil súčasný nájomca približne polovice budovy, ktorým je Súkromná základná škola BESST.

Nájomca pôsobí v priestoroch bývalej ZŠ od roku 2009 a v súčasnosti tu prevádzkuje súkromnú základnú a materskú školu. Od školského roka 2014/15 ponuku vzdelávacieho procesu školy obohatí aj gymnázium.

Súhlas poslancov mestského zastupiteľstva so zaradením školy na Limbovej ulici na sidlisku Linčianska do kategórie prebytočného majetku je prvým krokom potrebným k tomu, aby mesto mohlo rozhodnúť o prípadnom predaji školy a školského areálu.

besst
Zrekonštruovaný vstup do budovy školy

Mesto má v súčasnosti až štyri podobné objekty, ktoré nie sú využívané na svoj pôvodný účel. Z toho dôvodu ak by aj prišlo k predaju budovy prevádzkovateľovi súkromnej školy, nie je dôvod sa obávať, že by mesto v budúcnosti v prípade populačného boomu nemalo dostatok voľných priestorov pre prípad potreby otvorenia nových tried pre trnavské deti. Máme dostatočné rezervy,“ konštatoval primátor Vladimír Butko v reakcii na vystúpenia poslancov Mateja Lančariča a Martina Viskupiča počas septembrovej schôdze.

Obaja poslanci na mestskom zastupiteľstve vyjadrili nesúhlas so zámerom predávať budovu na Limbovej ulici. Predaj je podľa ich názoru nesystémovým krokom, pretože mesto nemôže vedieť, či v budúcnosti budovu nebude využívať pre vlastnú potrebu.

Ak raz tento školský objekt predáme, už nikdy sa do majetku mesta nevráti. To nás v budúcnosti môže mrzieť,“ zhodli sa Lančarič s Viskupičom.

Pre mesto je prevádzka objektu neekonomická. „Hlavným nedostatkom v objekte je nevyregulovanosť vykurovacej sústavy, ktorá vzhľadom na technický stav v nerekonštruovaných častiach nie je možná,“ poukazuje mesto v správe predloženej poslancom.

Ročne stojí prevádzka polovice nevyužívanej časti budovy mestský rozpočet asi 40-tisíc eur. Viceprimátor Bystrík Stanko pripomenul, že ak by sa objekt BESST-u nepredal, a nájomca tu bude pôsobiť najmenej ďalších 10 rokov, mesto stratí len na údržbe nevyužívanej časti objektu 400-tisíc eur.

besst-2
Pohľad do zrenovovaných interiérov

FOTO: archív školy

Súkromný nájomca investoval do prenajatej časti objektu za štyri roky podľa vlastných výpočtov už takmer 500-tisíc eur. S mestom má zmluvne dohodnuté, že po vzájomnom odsúhlasení si bude investície postupne započítavať do nájomného.

Zabúda sa tu na jednu dôležitú vec – my chceme kúpiť niečo, čo mesto musí prevádzkovať či chce alebo nechce. My sa nechystáme likvidovať školu a podnikať. Chceme si vziať na plecia jednu zo škôl, ktorú by inak prevádzkovalo mesto z vlastných peňazí,“ vysvetľuje konateľ Súkromnej základnej školy BESST Roman Hirner.

Mesto Trnava podľa jeho odhadu, vychádzajúceho z rozpočtu mesta za posledných 10 rokov, stojí prevádzka jednej základnej školy ročne v priemere asi 100-tisíc eur. „Trúfam si povedať, že vďaka nám mesto ušetrí každý rok financie na chod ďalšej školy,“ tvrdí.

Súkromnú školu na Linčianskej navštevuje v súčasnosti približne 250 detí. Z nich značnú časť tvoria deti cudzincov, pracujúcich v Trnave a okolí.

Zámer fungovania školy a bilingválneho gymnázia je podľa R. Hirnera dlhodobým projektom, ktorý chcú naďalej rozvíjať.

My tu reálne prevádzkujeme základnú školu, objekt teda slúži a aj bude slúžiť účelu, na ktorý bol určený. Áno, je to platená služba, za ktorú ponúkame nadštandardné služby či už v oblasti vzdelávacích programov, vrátane medzinárodných alebo podmienok, ktoré deťom vytvárame. Sme schválení nielen Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, ale aj akreditovaní University of Cambridge International Examinations.“

Projekt súkromnej školy stál prevádzakovateľa od začiatku fungovania už vyše milión eur. Z toho asi polovicu stála rekonštrukcia priestorov. Ostatné prostriedky vynaložili na technické vybavenie a zariadenie priestorov, ako aj samotnú prevádzku školy. „Keď si pozriete, ako škola a aj areál vyzerali pred nami a ako to vyzerá dnes, je to obrovský rozdiel,“ upozorňuje.

Hirner odmieta aj obavy, ktoré zazneli v internetovej diskusii, že na voľných pozemkoch vedľa školy môže v budúcnosti vyrásť napríklad nákupné centrum.

Po prvé si myslím, že existuje územný plán, ktoré niečo také nedovoľuje. Ale aby sme tieto obavy nadobro rozplynuli, tak nemáme problém so zmluvným zakotvením jasných podmienok, za akých sa pozemky patriace do areálu školy môžu v budúcnosti využívať. Aby si niekto nemyslel, že tu plánujeme postaviť obchody alebo rodinné domy,“ reaguje.

BESST ponúka mestu za odkúpenie školy 200-tisíc eur. V prípade kúpy školy čaká prevádzkovateľa kompletná rekonštrukcia druhej polovice budovy, a teda aj ďalšie investície v rádovo stotisícoch eur.

Za školu ponúkame mestu veľa peňazí, hoci si mnohí myslia opak. Tento projekt jednoducho nie je možné dostať do zisku dlhé roky a navrátnosť investícií je možné dosiahnuť najskôr možno o 20 rokov. Tento projekt nie je o biznise, ale najmä o ponuke kvalitného vzdelávania, ktoré dokážeme poskytnúť v Trnave pre domácich aj zahraničných študentov,“ dodáva konateľ spoločnosti BESST Roman Hirner.

Ulož ako PDF
Napísal 13. novembra 2013 0:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Konateľ Súkromnej základnej školy BESST: nechystáme sa búrať školu a robiť tu biznis”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.