reklama

Tradície stále žijú: Stavanie májov bude cez víkend vo viacerých obciach

Zvyky a tradície stavania májov si pripomenú od piatku 28. apríla do nedele 30. apríla v Špačinciach, Ružindole, Suchej nad Parnou aj v Dolnej Krupej, Jaslovských Bohuniciach či Voderadoch. Podujatia budú sprevádzať vystúpenia folklórnych súborov a ľudová zábava.

Tradícia stavania tzv. mája, alebo stromu ozdobeného stužkami na vrchole, bola znakom záujmu o mladú slobodnú ženu. V mnohých obciach na Slovensku sa dodržiava dodnes a je príležitosťou na folklórne oslavy príchodu jari.

Stavanie májov začne v Regióne Trnava v piatok 28. apríla o 17:00 h. v obci Špačince. Miestni hasiči postavia máj v parku pri kultúrnom dome za sprievodu ľudových piesní v podaní DFSk Špačinčanka.


Stavanie mája v Ružindole

Zdroj: Obec Ružindol

Obyvatelia i návštevníci obce Ružindol ho môžu zažiť v sobotu 29. apríla o 17:00 h. „Pre nás je to už tradičná každoročná akcia, kedy sa všetci občania radi stretávame pred kultúrnym domom a nesmie chýbať vystúpenie folklórneho súboru Rošindolčané a našich detí z MŠ a ZŠ Ružindol,″ hovorí Peter Galanský, starosta obce Ružindol.

Príjemné stretnutie obyvateľov začne práve kultúrou a pripomínaním si starých zvykov cez ľudové piesne. „Nasledovať bude samotné stavanie mája, do ktorého sa zapájajú odvážni a najsilnejší muži z obce. Atmosféru dotvára harmonikár, ktorý celú akciu sprevádza aj uzatvára,″ dodáva Peter Galanský. Už druhý rok bude podujatie spojené aj s Detským Rošindolským trhom, ktorý začne pre najmenších od 14:00 h.

Oobec Suchá nad Parnou pozýva všetkých na „Stavanie mája“ v nedeľu 30. apríla o 19:00 h. pred kultúrnym domom, kde bude sprievodný program v podaní dychovej hudby Suchovanka, Suchovského speváckeho zboru a DJ Jozefa Šimončiča.

V nedeľu slávnostne postavia máj aj v obci Dolná Krupá o 15:00 h. na Námestí L. van Beethovena, ako aj v Bielom Kostole o 16:00 h., kde vystúpia folklórny súbor Bílokostolčané a detský folklórny súbor Bílokostolanček.

Jaslovských Bohuniciach doplní tradičný sprievod dychová hudba Dubovanka a FSS Blavanka. Členovia hasičského zboru spolu deťmi z miestnej materskej školy postavia máj na Námestí sv. Michala.

Obec Voderady tiež pozýva obyvateľov Regiónu Trnava na tradičné stavanie mája v nedeľu 30. apríla o 18:00 h. Starostka obce spolu s deťmi a členmi FK Voderady ozdobia máj a za sprievodu Hudobnej skupiny Borovienka ho prenesú a postavia v centre obce na Zichyho námestí. Zábava bude pokračovať do večerných hodín v Kultúrnej zóne.

Ulož ako PDF
Napísal 26. apríla 2023 11:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.