reklama

Cez víkend bude v centre Trnavy mimoriadne živo

Navštív a objav Trnavu je názov veľkého kultúrnohistoricko-náučného podujatia, ktoré sa uskutoční v sobotu 28. a v nedeľu 29. apríla na Trojičnom námestí.

Podujatie je súčasťou aktivít projektu Komplexná podpora cestovného ruchu v regióne Trnava, ktorý realizuje Mesto Trnava v období rokov 2011 – 2013.

Mestská samospráva chce počas posledného aprílového víkendu prilákať mladých aj starších do historického centra bohatým programom podujatia Navštív a objav Trnavu, umožniť im prehliadku a spoznanie histórie hlavných dominánt a historických pamiatok mesta a zabaviť sa na sprievodných kultúrnych akciách.

Tematické prehliadky mesta, počas ktorých bude sprístupnená mestská veža, unikátny trnavský karner pri Bazilike sv. Mikuláša a veža mestského opevnenia pri Bernolákovej bráne, sa uskutočnia v sobotu 28. apríla. Členovia skupiny historického šermu s názvom Kompánia trnavských žoldnierov zoznámia záujemcov s históriou mesta, stredovekými remeslami, spôsobmi stolovania a trávenia voľného času i so stredovekými zbraňami a zbrojou.

Deťom bude určená prehliadka s názvom Kráľovská Trnava spojená s návštevou karneru a poznávaním histórie nášho mesta prostredníctvom pútavých povestí a príbehov. Prehliadky nemôžu obísť ani vzácne stredoveké západné krídlo radnice, ktoré je najstarším sídlom trnavskej samosprávy a nositeľom titulu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2008, jeho gotickú pivnicu a barokové väzenské cely, kde sa dodnes na stenách zachovali autentické nápisy a kresby dávnych uväznených previnilcov.

Popoludní bude pre záujemcov pripravená prehliadka Katedrály sv. Jána Krstiteľa. Návštevníci sa oboznámia so slávnou históriou a veľkolepou umeleckou výzdobou tohto najkrajšieho ranobarokového kostola na Slovensku a nazrú aj na miesto večného odpočinku Mikuláša Esterháziho.

Prehliadka pod názvom Večerné čaro katedrály vyvrcholí koncertom renesančnej organovej hudby v podaní Petra Vymazala. Navečer zahrajú v trnavskom mestskom amfiteátri kapely Roba Opatovského, Daniela Heribana, Alana Mikušeka a Bystríka Červeného.

Ťažiskom nedeľného popoludňajšieho programu bude na Trojičnom námestí historicky prvý a jedinečný živý šach s ukážkami dobových odevov, zbraní a sokoliarskym vystúpením. Na záver zaznejú z ochodze mestskej veže slávnostné fanfáry v podaní hudobného zoskupenia Brass collegium z Levoče.

Vstup na všetky podujatia bude bezplatný.

(tlačová správa mesta Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 24. apríla 2012 7:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.