reklama

Trnavská župa spustila služby mobilného hospicu pre pacientov s nevyliečiteľným ochorením

Trnavský samosprávny kraj začal prostredníctvom svojej spoločnosti Zdravá župa poskytovať služby mobilného hospicu. Komplexná paliatívna starostlivosť je určená pre pacientov s nevyliečiteľným ochorením a zomierajúcich pacientov v ich domácom prostredí. Služba je poskytnutá na návrh lekára a záujemcovia sa môžu registrovať prostredníctvom registračného formulára na webovej stránke www.zdravazupa.sk.

„Po ambulancii všeobecného lekára pre dorast, kardiologickej ambulancii a Agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti spúšťame aj domácu hospicovú starostlivosť. Ide o komplexnú paliatívnu starostlivosť o pacientov s nevyliečiteľným ochorením ako aj zomierajúcich pacientov. Lekár so zdravotnou sestrou navštívi pacienta priamo v jeho domácnosti, kde jeho zdravotný stav stabilizuje. Na župe vnímame, že o službu je dlhodobo veľký záujem, a preto je naším zámerom vytvoriť sieť mobilných hospicov, a pokryť tak celé územie kraja,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Ilustračné foto: TTSK

Paliatívna starostlivosti má za cieľ zlepšiť kvalitu života pacientom a ich príbuzným, ktorí sú vystavení vážnemu ochoreniu, a zároveň predchádzať a zmierniť utrpenie voči život ohrozujúcim ochoreniam. Prostredníctvom starostlivosti sú pacientovi diagnostikované a následne liečené bolesti a iné fyzické či psychosociálne problémy.

Župa počas uplynulých týždňov začala poskytovať aj služby Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS). Tie sú určené čiastočne alebo úplne imobilným pacientom, ktorí potrebujú odbornú ošetrovateľskú alebo rehabilitačnú starostlivosť a nemôžu sa na ošetrenie dostaviť samostatne.

Domáca ošetrovateľská a rehabilitačná starostlivosť, ako aj nová služba mobilného hospicu sa poskytuje na návrh lekára. Ak pacient spĺňa kritéria, môže o ošetrenie požiadať cez kontaktný formulár na webe www.zdravazupa.sk.

Ako dodal župan Viskupič, „v roku 2022 podpísala trnavská župa s Fakultnou nemocnicou v Trnave memorandum o spolupráci v oblasti poskytovania dlhodobej, paliatívnej a ošetrovateľskej zdravotnej starostlivosti prednostne v domácom prostredí. Práve nová služba mobilného hospicu je jeho pilotným projektom a verím, že skvalitní život všetkým, ktorých ťažké ochorenie postihuje“.

Ulož ako PDF
Napísal 2. mája 2023 10:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.