reklama

Vzdelávanie detí v trnavskom okrese čakajú veľké zmeny. V Trnave sa preto stretlo viac ako 100 učiteľov

Žiaci základných škôl sa budú učiť inak. Prvá konferencia Regionálneho centra podpory učiteľov (RCPU) pre okres Trnava s názvom PRÍLEŽITOSŤ NA ZMENU prebehla vo štvrtok 11. mája 2023 na pôde Súkromnej základnej školy BESST v Trnave. Cez 100 učiteľov z 27 základných škôl z okresu Trnava na nej absolvovalo workshopy a prednášky, ktoré inšpirovali k zmene vzdelávania v trnavskom okrese i ďalších regiónoch Slovenska.

Nový štátny vzdelávací program bol schválený 31. marca, učiť sa podľa neho začne na vybraných školách už od septembra. „Sme radi, že tak veľa učiteľov cíti potrebu zmeny a chcú využiť príležitosť. Našou úlohou je ich v tom podporiť. Lebo zmenu neprinesie ‚dokument‘, ale samotný učiteľ. Aj preto ste na konferencii mohli stretnúť učiteľov s odznakmi #JaSomZmena,“ vysvetlila Martina Grošková, riaditeľka Regionálneho centra podpory učiteľov (RCPU) pre okres Trnava na SZŠ BESST v Trnave.

FOTO: BESST

Učitelia sa v rámci podujatia mohli zúčastniť 12 workshopov a dvoch prednášok, na ktorých diskutovali o nových prístupoch v piatich oblastiach. Prvou z nich bol nový štátny vzdelávací program, ktorý bude od roku 2026 povinný pre všetky základné školy a od septembra 2023 podľa neho začne vyučovať prvých 40 škôl vrátane SZŠ BESST a ZŠ s MŠ Ulica Ivana Krasku v Trnave.

Druhou oblasťou bola zmena hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov. Treťou inklúzia a personalizácia vzdelávania, štvrtou digitalizácia a piatou nové učebné štýly.

„Čaká nás zmysluplnejšie vyučovanie, zmysluplnejšie učenie. Keď dáva učenie zmysel deťom, tak aj učiteľom bude dávať väčší zmysel ich práca. Učiteľ vďaka tomu bude mať vyššie sebavedomie, pocit, že robí niečo pozitívne pre spoločnosť a to zároveň posunie aj jeho status v spoločnosti. Dôraz v škole budúcnosti by mal byť na rozvoji žiakov, ich myslenia a schopností konať na základe vedomostí a dát a nielen na odovzdávaní vedomostí,“ povedal Mgr. Martin Kríž, riaditeľ odboru kurikula a inovácií vo vzdelávaní Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ SR).

FOTO: BESST

Podujatia sa zúčastnili nielen učitelia základných škôl z trnavského okresu, ale nové inšpirácie prišli načerpať aj učitelia škôl zo Žiliny, Komárna, Senca, Nových Zámkov, Holíča, či Kláštora pod Znievom.

Zúčastnili sa ho okrem predstaviteľov MŠVVŠ SR aj zástupcovia Národného inštitútu vzdelávania a mládeže a Štátnej školskej inšpekcie Trnavského kraja.

Na základe spätnej väzby plánuje RCPU v spomínaných oblastiach ísť viac do hĺbky. Pripravuje už aktivity do budúceho školského roka, kde sa chce zamerať aj na podporu riaditeľov škôl. Taktiež chystá workshopy v oblasti AI (umelej inteligencie) a jej využitia vo vyučovacom procese.

Vznik regionálnych centier na podporu učiteľov iniciovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu ako jednu z kľúčových reforiem Plánu obnovy 
a odolnosti SR a uskutočňuje ju v spolupráci s regionálnymi partnermi vo všetkých regiónoch Slovenska.

(TS)

FOTO: BESST

Ulož ako PDF
Napísal 18. mája 2023 12:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.