reklama

V záhrade Knižnice Juraja Fándlyho slávostne otvorili Záhradnú čitáreň

Trnavský samosprávny kraj v pondelok 29. mája 2023 slávnostne otvoril novopostavenú Záhradnú čitáreň v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, ktorej je zriaďovateľom. Súčasťou nového priestoru, ktorý bude slúžiť verejnosti aj na vzdelávacie a spoločenské aktivity je revitalizovaná záhrada, prepojená formou mostíka cez Trnávku s Ružovým parkom. Trnavská župa do výstavby budovy a stavebných prác zo svojho rozpočtu vyčlenila 448-tisíc eur.

„Staré betónové garáže v areáli našej najväčšej knižnice sme nahradili novou modernou budovou Záhradnej čitárne. Okrem toho, sme investovali aj do revitalizácie celého areálu knižnice, ktorý je zároveň prepojený s Ružovým parkom formou mostíka cez Trnávku, o čo sa postaralo mesto Trnava. Návštevníci knižnice tu nájdu moderný priestor, ktorý bude slúžiť na kultúrne a spoločenské podujatia, rovnako na koncerty a diskusie s autormi. Verím, že celý areál sa bude ľuďom páčiť a knižnici pribudnú noví čitatelia,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že do konca roka v areáli záhrady pribudne ešte fontána od známeho slovenského sochára Jána Koniarka.

FOTO: TTSK

Interiér novej budovy v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave pozostáva z multifunkčnej miestnosti, ktorá slúži primárne čitateľom.

Tá bude zároveň efektívne využívaná na prednášky, prezentácie či diskusie. Výnimočnou je zelená strecha, medzi ktorej výhody patrí znižovanie produkovania CO2, náklady na vykurovanie a predĺženie samotnej životnosti strechy. Súčasťou objektu je aj terasa so sedením a výhľadom do obnoveného areálu záhrady.

V rámci rekonštrukcie záhrady boli urobené sadové úpravy, ktoré zahŕňajú novú trávnatú plochu aj osadenie listnatých stromov a kríkov.

Súčasťou prác je aj vybudovanie závlahového systému s prívodom vody pre plánovanú fontánu s názvom „Dievčatko pod sprchou“ od zakladateľa moderného slovenského sochárstva Jána Koniarka.

V revitalizovanom areáli môžu návštevníci využiť aj nové drevené pódium so spevneným prístupovým chodníkom.

Ako hudobný hosť vystúpila speváčka Katarína Feldeková.

FOTO: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 30. mája 2023 7:50. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.