reklama

V revitalizovanej záhrade knižnice dokončili letnú čitáreň, od novembra spustia nový evidenčný systém

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, rovnako tak knižnice v Dunajskej Strede, Galante a Skalici, dostanú nový elektronický knižničný systém. Inštitúcia sa môže pochváliť aj novou letnou čitárňou, ktorá bude slúžiť návštevníkom v záhrade knižnice.

Skúšobná prevádzka nového systému bude prebiehať počas novembra a decembra. Naostro bude spustený do konca tohto roka, informuje trnavská župa.

Priniesť má lepšiu orientáciu vo vyhľadávaní kníh pre čitateľov aj zamestnancov knižníc. Okrem iného si čitatelia budú môcť prostredníctvom elektronického katalógu nájsť dielo, ktoré sa nachádza v inej knižnici zapojenej do jednotného systému, a dostať sa k nej prostredníctvom medziknižničnej výpožičnej služby.

Systém zjednoduší aj evidenciu verejných podujatí alebo práca s periodickými dokumentami.

„Nový knižničný systém zvýši kvalitu služieb poskytovaných služieb. Čitatelia dostanú k dispozícii prehľadnejší elektronický katalóg. Vďaka tejto novinke sa všetky štyri naše knižnice stanú modernejšími a dostupnejšími pre nových čitateľov. Knihovníkom sa zlepšia pracovné podmienky na evidenciu a vyraďovanie kníh a periodík, správy výpožičiek a bibliografických služieb,“ uviedol riaditeľ Odboru kultúry a športu Úradu TTSK Peter Kadlic.

Župa zabezpečila nový knižničný informačný systém v rámci projektu Smart región TTSK, ktorý je spolufinancovaný z eurofondov v rámci operačného programu Efektívna verejná správa.


Nová letná čitáreň v trnavskej knižnici

Foto: TTSK

Dokončili letnú čitáreň

V revitalizovanej záhrade trnavskej knižnice dokončili v októbri výstavbu letnej čitárne.

Budú sa tu konať kultúrne a spoločenské podujatia, koncerty, stretnutia so spisovateľmi či aktivity pre deti. Hodnota projektu je viac ako 400-tisíc eur.

„Naša najväčšia knižnica tento rok oslavuje 95. výročie svojho založenia. Aj pri tejto príležitosti sme pripravili ambiciózny projekt na zveľadenie jej záhrady. Som rád, že sme ho stihli dokončiť ešte pred zimou. Postavili sme letnú čitáreň so zelenou strechou a revitalizujeme jej okolie. Areál je prepojený lávkou ponad Trnávku s mestským Ružovým parkom. Ponúkame tak nový verejný priestor v centre Trnavy, ktorý bude slúžiť na oddych a načerpanie vedomostí a inšpirácie. Verím, že do knižnice pritiahne aj nových čitateľov,“ povedal župan Jozef Viskupič.

Letná čitáreň bola postavená na mieste bývalých garáží. Jej interiér pozostáva z multifunkčnej miestnosti, ktorá bude slúžiť primárne čitateľom, zároveň sa bude efektívne využívať na prednášky, prezentácie či diskusie. Ponúka aj terasu s výhľadom do záhrady.

V rámci revitalizácie záhrady prebiehajú posledné terénne úpravy, pričom bol dokončený chodník vedúci k lávke cez Trnávku.

Ako vysvetlil riaditeľ knižnice Pavol Tomašovič, „v najbližších dňoch bude inštalovaná brána medzi priestorom Ružového parku a záhradou knižnice. Súčasťou terénnych úprav záhrady bude založenie zelene. Tvoriť ju bude zmes kvitnúcich, opadavých a stále zelených krovín. Pribudne aj 15 stromov, vďaka ktorým areál získa prirodzený tieň. Pred budovou letnej čitárne je záhrada navrhnutá tak, aby sa dala využívať v rámci kultúrnych podujatí ako prírodné pódium“.

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave je najväčšou verejnou knižnicou v Trnavskom kraji. Sídli v historickej budove z roku 1915, ktorú projektoval významný architekt Milan Michal Harminc. Knižnica registruje každý rok takmer 11-tisíc nových čitateľov rôznych vekových skupín a viac ako 130-tisíc návštevníkov.

Ulož ako PDF
Napísal 31. októbra 2022 9:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.