reklama

Záhradnú čitáreň v knižnici slávnostne sprístupnia v pondelok 29. mája

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave v pondelok 29. mája 2023 oficiálne sprístupňuje verejnosti unikátny objekt záhradnej čitárne postavený v záhrade knižnice. Zriaďovateľ knižnice – Trnavská župa poskytla ešte počas pandémie finančné prostriedky na stavbu tohto ekologického objektu, ktorý svojím architektonickým riešením vhodne zapadol do prostredia knižničnej záhrady.

Ekologický rozmer stavby potvrdila zelená strecha objektu, ktorý vykazuje jedinečné tepelno-technické vlastnosti. Zelená strecha chráni budovu pred veľkými výkyvmi teplôt počas jednotlivých ročných období, zabraňuje prehrievaniu v lete alebo ochladzovaniu v zime a v neposlednom rade zvyšuje estetický dojem a korešponduje so súčasnou snahou prinavrátiť zeleň do miest.

Záhradná čitáreň bude slúžiť čitateľom a čitateľkám v prvom rade ako miesto, kde si budú môcť prečítať dennú tlač a časopisy. Zároveň bude slúžiť aj ako bezbariérové pracovisko pre hendikepovaných návštevníkov a návštevníčky, ktorí si budú môcť z tohto prostredia požičať knihy aj z iných oddelení knižnice.

Výstavbu čitárne v revitalizovanej záhrade trnavskej knižnice dokončili v októbri 2022. Hodnota projektu je viac ako 400-tisíc eur.

Budú sa tu konať kultúrne a spoločenské podujatia, koncerty, stretnutia so spisovateľmi či aktivity pre deti.

Letná čitáreň bola postavená na mieste bývalých garáží. Jej interiér pozostáva z multifunkčnej miestnosti, ktorá bude slúžiť primárne čitateľom, zároveň sa bude efektívne využívať na prednášky, prezentácie či diskusie. Ponúka aj terasu s výhľadom do záhrady.

V rámci revitalizácie záhrady prebehli terénne úpravy, vznikol aj chodník vedúci k lávke cez Trnávku.

(poko)

Na počesť oficiálneho otvorenia záhradnej čitárne pracovníci knižnice pripravili celodenný program určený pre všetky vekové kategórie návštevníkov a návštevníčky knižnice. Dopoludnia privíta záhradná čitáreň najmenších čitateľov a čitateľky.

O ich zábavu sa postará divadelné predstavenie o slušnom správaní pod názvom O nevychovanej Zuze, v ktorom sa predstaví herečka Zuzana Vavrová a aj nevychovaná Zuza. Popoludní už jedinečná stavba so zelenou strechou, ktorá bude slúžiť nielen ako čitáreň, ale aj  ako miesto stretnutí s literárnymi hosťami, miesto, kde nájdu svoj priestor komunity a záujmové skupiny, privíta o 17, 00 hod. vzácnych hostí.

Okrem zástupcov zriaďovateľa sa na slávnostnom otvorení zúčastní spisovateľ, prekladateľ a básnik Ľubomír Feldek, o hudbu sa postará jeho dcéra Katarína Feldeková, recitovať bude herec Divadla Jána Palárika v Trnave Martin Kochan.

Pri príležitosti slávnostného otvorenia záhradnej čitárne budú zároveň ocenení najlepší knihovníci a knižnice v Trnavskom samosprávnom kraji. Podujatím, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, bude sprevádzať Dália Šaškovičová.

Ľubica Malá
Knižnica Juraja Fándlyho

Ulož ako PDF
Napísal 26. mája 2023 9:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.