reklama

Fotovoltika na mestských budovách sa Trnave vypláca

S inštaláciou fotovoltických panelov na strechy trnavských základných škôl sa začalo na jeseň 2022. Vo februári tohto roka si podľa radnice už všetky vyrábali vlastnú energiu, pričom dve z nich dokázali vyrobiť i nadbytok. Postupne sa pridávali ďalšie. Okrem základných škôl sú fotovoltikou vybavené ešte dva ďalšie objekty, konkrétne Stredisko sociálnej starostlivosti na Ulici Vladimíra Clementisa a mestská poliklinika na Starohájskej.

„Základné školy v Trnave sú dnes z veľkej časti sebestačné pri výrobe elektrickej energie. Na budovách deviatich základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sa totiž nachádzajú fotovoltické panely, ktoré výrazne prispeli k zníženiu platieb za elektrinu. Trnave sa takýto krok podaril ako prvému mestu na Slovensku,“ konštatuje hovorkyňa mesta a vedúca úseku komunikácie Veronika Majtánová.


Fotovoltika na streche ZŠ Atómová na Vodárni

FOTO: Mesto Trnava

Za fotovoltické panely zaplatilo Mesto Trnava takmer 863-tisíc eur s DPH. Očakávaná návratnosť sa pohybuje v rozmedzí troch – štyroch rokov, ale závisí od viacerých okolností, najmä od cien energií.

Už po vyše polroku fungovania podľa vyjadrení radnice však čísla ukazujú, že fotovoltika má svoje opodstatnenie. Z dlhodobého pohľadu predstavuje predpokladaná priemerná úspora elektrickej energie v prepočte na jednu školu 67 percent.

„V duchu hesla ‚Energia zadarmo a navždy‘ chce mesto pokračovať so zavádzaním fotovoltických systémov aj na ďalších svojich budovách. Výrazne by takýto systém pomohol napríklad zimnému štadiónu, ktorý už dnes nepriamo ťaží zo spomínaných fotovoltických panelov na základných školách. Tie totiž dokázali vyrobiť viac elektriny, než spotrebujú. Prebytok elektriny preto putoval do distribučnej siete a vďaka tomu bola v apríli znížená platba zimného štadióna za elektrinu,“ približuje Majtánová.

„Nové programové obdobie sa bude venovať aj energetike, a preto sa dovtedy chceme projektovo pripraviť na veľké množstvo budov vo vlastníctve mesta,“ hovorí Katarína Koncošová, prednostka mestského úradu v Trnave.

Okrem zimného štadióna sa v blízkej budúcnosti pripravuje zriadenie fotovoltiky aj na budove Zariadenia pre seniorov v Trnave na Terézie Vansovej a na obnovenej stavbe skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste.

Na všetkých základných školách sa zároveň zvýšia kapacity fotovoltických panelov na povolené maximá.

Ulož ako PDF
Napísal 19. júna 2023 18:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.