reklama

Počas letnej sezóny na Katarínke sú vítaní dobrovoľníci aj turisti

Na Katarínke sa bude toto leto odohrávať už 29. sezóna. Pre mladých ľudí od 17 rokov je to v prvom rade príležitosť a pozvanie do dobrovoľníctva. Ide o záchranu ruín Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej v Malých Karpatoch, spojenú s mnohými dobrodružstvami a priateľstvami.

Každý, kto chce prežiť niečo výnimočné a pomôcť kultúrnej pamiatke je vítaný. Dobrovoľníci sú pre nás veľmi potrební. Momentálne máme na našich turnusoch najmä nedostatok mužských dobrovoľníkov.

Tohtoročná letná sezóna sa začína už 5. júla 2023 udalosťou DOD, ktorá je prístupná všetkým turistom a priaznivcom projektu. Katarínka počas leta zažije ďalšiu akciu: Noc hradov a zrúcanín, ktorá bude už tradične tretiu augustovú sobotu.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Plánované práce v roku 2023

Práce dobrovoľníkov sa budú sústreďovať v kláštore. Plánuje sa pokračovať v archeologickom výskume kláštornej pivnice, kde sa možno nájdu i nejaké archeologické poklady.

Taktiež bude prebiehať konzervácia múrov v kláštore. Tento rok sa chystajú aj tesárske práce, pri ktorých sa budú chystať trámy do statického systému kláštora.

Práce na Katarínke sú každoročne vykonávané pod dohľadom skúsených a vyškolených dobrovoľníkov a v spolupráci s odborníkmi v daných oblastiach.

Turizmus na Katarínke

Ak vás Katarínka oslovila, no z rôznych príčin nie je pre vás možné prísť na Katarínku na dva týždne, ste pozvaní prísť kedykoľvek počas leta. Navštíviť toto miesto, ktoré dýcha históriou a je cítiť niečím, čo mnohí nedokážu pomenovať. Nazýva sa to genius loci – duch miesta.

Počas celého leta bude sprístupnená veža a výstup s dobrovoľníkmi každý deň. Môžete si užiť výhľad na široké okolie. Sprístupnená bude aj krypta, ktorá je pomerne novosprístupnenou. Naši dobrovoľníci vás radi posprevádzajú aj po celých priestoroch Katarínky, ktoré sú dostupné a predstavia vám kus z jej histórie.

Všetci turisti sú pozvaní na už vyššie spomínané verejné akcie, ktoré chystáme. Ponúkame možnosť zažiť aj svätú omšu sprevádzanú našimi piesňami a po nej bohatý kultúrny, duchovný a aj gastronomický zážitok, ako zo 17. storočia.

Na záver by sme sa radi poďakovali všetkým turistom, ktorí prichádzajú Katarínku podporiť a tešiť sa z tohto nádherného diela. Dôležitá informácia: priamo na Katarínke je zakázané stanovať, keďže je to chránená krajinná oblasť. Najbližšie miesto vhodné na stanovanie je na parkovisku pod Katarínkou smerom do Dechtíc.

Jakub Kohutiar

Pomyselné dvere Katarínky sú otvorené pre všetkých

Pozývame vás 5. júla 2023 na akciu Deň otvorených dverí na Katarínke. Podujatie začne slávnostnou svätou omšou o 10:30, po ktorej bude možnosť občerstviť sa.

Nasledovať bude divadlo vzniku projeku Katarínka. Popoludní sa môžu deti i dospelí tešiť na cechy a tvorivé dielne.

Spoločnosť pri sprevádzaní po areáli vám budú robiť vyškolení sprievodcovia a budete si môcť vyberať z množstva suvenírov.

Beáta Kohutiarová

FOTO: Marek Mikuš

Ulož ako PDF
Napísal 2. júla 2023 8:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.