reklama

Vody na chladenie našich atómiek máme dostatok, horúčavy ich neohrozujú, konštatujú Slovenské elektrárne

Horúčavy s teplotami vysoko presahujúcimi 30 °Celzia slovenské jadrové elektrárne neohrozujú. Vysoké teploty v niektorých iných krajinách však mávajú vplyv najmä na elektrárne s prietočným chladením, pripomínajú Slovenské elektrárne, a.s.

Vlny horúčav vlani obmedzili prevádzku niektorých vodných či jadrových elektrární v Európe. Najmä tých, ktoré sú chladené prietočným chladením vo Francúzsku alebo Maďarsku. Voda využitá na chladenie sa vtedy vracia naspäť do rieky. Vypúšťanie zohriatej vody musia v takých prípadoch obmedzovať, aby neohrozili živočíchy a rastliny, ktoré v riekach žijú.

„Výhodou elektrární na Slovensku je odlišný spôsob chladenia v treťom okruhu – vďaka chladiacim vežiam. Z nich sa totiž malé množstvo zohriatej vody odparí a nevracia sa naspäť do rieky. Zvyšná voda sa prúdením vzduchu ochladí, skondenzuje a vracia sa naspäť na chladenie zariadení elektrárne,“ konštatujú energetici.

Na čerpanú vodu sú kladené viaceré technologické a bezpečnostné požiadavky. Slovenské jadrové elektrárne sú projektované tak, aby zvládli teplotu chladiacej vody až na úrovni 33 °C.

Počas vlny horúčav, aká Slovensko zasiahla 10. a 11. júla 2023, mala chladiaca voda teplotu do 26 °C. S horúčavami je podľa meteorológov potrebné počítať aj v nasledujúcich júlových dňoch.

Ilustračné foto: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

Nižší výkon počas leta

Teplota surovej vody má vplyv na teplotu cirkulačnej chladiacej vody, ktorá sa z nej vyrába. Ak je neštandardne vyššia, klesá výkon jadrového bloku. Pokles nie je lineárny.

„Pri veľkých horúčavách môže teplotná zmena chladiacej vody o 1 °C spôsobiť pokles výkonu až o tri megawatty. Preto môže byť rozdiel medzi dosiahnuteľným maximálnym výkonom v zimnom a letnom období až 35 MW na jednom jadrovom bloku s výkonom 500 MW. Na Slovensku máme v prevádzke štyri takéto bloky, jeden v procese uvádzania do prevádzky a jeden sa dokončuje,“ ilustrujú Slovenské elektrárne.

Vody je dostatok

Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice je zasa zásobovaná vodou povodia Váhu, odberom z nádrže Sĺňava.

Surovú vodu pre jadrové bloky v Mochovciach zabezpečuje čerpacia stanica pri priehrade Veľké Kozmálovce na rieke Hron. Stanica dodáva priemyselnú a prídavnú vodu v potrebnom množstve pre zaistenie prevádzky všetkých blokov atómovej elektrárne Mochovce.

Hladina vody podlieha regulácii a dohliada na ňu dispečing, ktorý na jej zmeny patrične reaguje.

Minimálna prevádzkovateľná hladina nádrže Veľké Kozmálovce je na úrovni 171,5 metrov nad morom a v prípade vodnej nádrže Sĺňava na Váhu sa drží v rozsahu 157,1 – 158,1 m.n.m.

Navyše, AE Bohunice vedia využiť aj náhradný odberný objekt na kanáli Dudváh.

Ulož ako PDF
Napísal 14. júla 2023 8:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.