reklama

V rámci procesu vyraďovania elektrárne V1 príde bohunická „atómka“ o štyri chladiace veže

Pohľad na bohunickú elektráreň sa zásadne zmení. Elektráreň príde o štyri zo svojich ôsmich charakteristických chladiacich veží. Demolácia veží súvisí s ukončením činnosti blokov V1.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), ktorá zabezpečuje vyraďovanie jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohunicach, započala stavebné konanie projektu demolácie a demontáže chladiacich veží.

Proces vyraďovania elektrárne V1 prebieha od roku 2011. Spoločnosť JAVYS v rámci 1. etapy vyraďovania v rokoch 2011-2015 zabezpečila demontáž neaktívnych zariadení, demoláciu budov, realizovala monitorovacie systémy a spracovala historické rádioaktívne odpady.

V rámci demolačných prác odstránili z areálu elektrárne V1 približne 25 objektov ako boli centrálna čerpacia stanica chladiacej vody a filtrácia okruhu V1, skladovacie objekty, kompresorová stanica, kancelárie, garáže a ďalšie technické budovy.

Prvá etapa priniesla aj kompletnú demontáž zariadení strojovne jadrovej elektrárne V1.


Elektráreň v Jaslovských Bohuniciach

Ukončenie druhej etapy je naplánované na rok 2025.

Jej súčasťou bude aj projekt demontáže a demolácie chladiacich veží V1, čo bude z pohľadu verejnosti najviac viditeľným zásahom v areáli elektrárne, keďže po jeho ukončení príde „atómka“ o štyri charakteristické, no dnes už neaktívne veže.

Predmetom druhej etapy je dekontaminácia zariadení v aktívnej časti elektrárne, demontáž izolácií a samotná demontáž zariadení primárneho okruhu. Rozrezané veľkorozmerné komponenty budú presunuté do novovybudovaného integrálneho skladu a následne sa budú ďalej spracovávať. Ostatné zariadenia budú demontované a spracovávané priamo v priestoroch elektrárne. V záverečnej fáze vyraďovania budú po zdekontaminovaní stien odstránené stavebné objekty,“ priblížila spoločnosť JAVYS.

Areál elektrárne V1 bude po ukončení vyraďovania uvoľnený na nejadrové priemyselné využitie.

Na odstavovanie bohunických reaktorov prispieva aj Európska únia prostredníctvom Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania JE V1 (BIDSF). Náklady na vyradenie elektrárne majú dosiahnuť asi 1,14 mld. eur.

„Predpokladané množstvo materiálu z vyraďovania predstavuje viac ako 800 000 ton. Z tohto objemu budú menej ako 1 percento tvoriť rádioaktívne odpady. Prevažná časť rádioaktívnych odpadov je spracovávaná v zrekonštruovanom Bohunickom spracovateľskom centre. Vo vláknobetónových kontajneroch sú nízko aktívne odpady po spracovaní zafixované, odvážané a ukladané na Republikovom úložisku v Mochovciach. Veľmi nízko aktívne odpady sú ukladané v novovybudovanom úložisku v lokalite Mochovce. Snahou spoločnosti JAVYS je čo najviac materiálu z vyraďovania zhodnotiť a tak minimalizovať tvorbu odpadov,“ konštatuje JAVYS, a.s.

INFO:

Jadrová elektráreň V1 v  Jaslovských Bohuniciach sa stala prvou československou jadrovou elektrárňou priemyselného typu so sériovo vyrábaným zariadením.

Počas 28-ročnej prevádzky vyrobila 159 000 GWh elektriny, čo predstavuje viac ako 5-ročnú spotrebu Slovenska. Elektráreň umožnila hospodársky rast, rozvoj priemyslu a stavebníctva ako aj odborného školstva.
Veľmi nízkou tvorbou emisií, vrátane skleníkových plynov, nulovou spotrebou kyslíka pri výrobe elektriny a malým počtom prepráv paliva minimálne ovplyvňovala životné prostredie.

Slovensko sa v roku 1999 zaviazalo odstaviť JE V1 v rámci prístupových rokovaní do Európskej únie.

Míľniky JE V1:
1972 začiatok výstavby
1978 – 2006 prevádzka 1. bloku
1980 – 2008 prevádzka 2. bloku
1999 rozhodnutie vlády SR o predčasnom odstavení
2000 ukončenie programu vylepšení a vydanie povolenia na časovo neobmedzenú prevádzku
2006 odstavenie 1. bloku
2008 odstavenie 2. bloku
2011 začiatok vyraďovania

Ulož ako PDF
Napísal 23. apríla 2017 19:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.