reklama

Back2Life centrum na Bottovej našlo za dva roky existencie nový domov pre vyše 26-tisíc vecí

Re-use centrum Back2Life funguje v Trnave úspešne už dva roky. FCC Trnava otvorila v spolupráci s mestom Trnava prvé Re-use centrum na Slovensku v júni 2021 s príznačným názvom Back2Life (Návrat do života). Celkový obrat centra za dva roky fungovania bol takmer 65 000 eur, pričom príspevky v jednotlivých kategóriách sa pohybujú od 50 centov do 12 eur a slúžia primárne na prevádzku centra. Nové využitie našlo viac ako 26 100 použitých vecí.

„Od začiatku nás prekvapil úprimný záujem ľudí, ktorý pretrváva aj po dvoch rokoch fungovania. Ľuďom je myšlienka re-use centra veľmi blízka, radi sem predmety nosia a využívajú možnosť vybrať si niečo pre vlastnú potrebu. Teší nás, že sa k nám ľudia vracajú a vytvorili sme okolo Back2Life centra stabilnú komunitu. Veríme, že sa nám podarí oslovovať stále viac ľudí z Trnavy aj z okolia. Re-use centrá opätovného použitia majú, okrem podpory cirkulárnej ekonomiky, bezpochyby veľké množstvo prínosov. Okrem znižovania tvorby a predchádzania vzniku odpadu, považujeme za veľmi dôležitú aj podporu spoločenskej zodpovednosti voči životnému prostrediu a edukáciu ľudí smerom k cirkulárnej ekonomike,“ hovorí Zuzana Krenyitzká, manažérka komunikácie a CSR.

Na web stránke www.back2life.sk si klienti môžu veci rezervovať. Doteraz zaznamenali viac ako 53 000 rezervácií, ale zákazníci si môžu veci vybrať aj priamo v centre, bez rezervácie.

V skladových kategóriách stále dominujú predmety pre domácnosť. Vysokú obľúbenosť v rebríčku si aj naďalej držia dekorácie, doplnky, hračky aj detské potreby.

Celková návštevnosť webovej stránky back2life.sk bola počas dvoch rokov viac takmer 100 000 nových unikátnych návštev, pričom pomer záujmu žien a mužov je 54 % ku 46 %.

Čo môžu ľuďia priniesť do Back2Life centra:

Kuchynské potreby, riady, zariadenie a vybavenie domácností, ručné náradie, športové potreby, hračky, knihy, CD, platne, obrazy, sochy, umelecké predmety, dekorácie do domácnosti, hudobné nástroje, budíky, hodiny, detské kočíky, autosedačky, postieľky ale aj kabelky, kufre a tašky.

Čo v Back2Life centre neberú:
Veľkoobjemový nábytok, elektrospotrebiče, textil, potraviny, chemické látky, plyšové hračky.

Back2Life centrum má vybudovanú svoju stálu klientelu. Vracajú sa sem najmä rodiny s deťmi, ktoré hľadajú potreby pre bábätká, hračky aj knihy. Medzi zákazníkmi sa nájde aj niekoľko zberateľov, ktorí sa tešia, keď nájdu v B2L nejaký „úlovok”.

Pravidelne chodia do centra rodiny aj jednotlivci, pre ktorých je finančne náročné zabezpečiť si vždy nové predmety. Mnohí by sa potešili, ak by mohli do centra priniesť a odniesť si aj oblečenie z druhej ruky. Kapacity re-use centra to však aktuálne nedovoľujú. Preto počas letných mesiacov pripravili pred Back2Life centrom swapy oblečenia.

Špeciálnou kategóriou sú knihy. Ľudia však niekedy neodhadnú kapacity centra – zákazník ponúkol do Back2Life až 3 000 kníh. V centre je dlhodobo široká ponuka kníh za symbolické príspevky. Klienti sem prinesú aj skutočne staré knihy v dobrom stave, ktoré vždy zaujmú. 

Pracovníčky Back2Life sa snažia nájsť domov všetkým knihám a spolupracujú napríklad s Panta Rhei v trnavskej City Aréne. Publikácie, ktoré si dlho nenašli nového majiteľa posúvajú do ich políc, kde sú záujemcom dostupné zdarma. Niekedy Back2Life oslovia aj organizácie a školy, ktoré majú záujem o špecifický druh kníh.

Re-use centrá sú dôležitým prvkom odpadového hospodárstva mesta i obce. Dochádza k odklonu mnohých tokov odpadov zo skládok, a zároveň sa znižuje produkcia odpadu v meste. Fungovanie každého re-use centra je spojené s osvetou a vzdelávaním obyvateľstva. Dobre nadstavené centrum si vie svoju prevádzku zabezpečiť. Ak sa mesto, obec či súkromná spoločnosť rozhodne pre centrum, jeho prevádzkovanie môže prenechať na pomáhajúce či dobrovoľnícke organizácie. Týmto sa ďalej posilňuje občianska spoločnosť a komunitný charakter re-use centier.

„Kľúčovými hodnotami skupiny FCC sú zodpovednosť k životnému prostrediu a trvalá udržateľnosť. Teší nás, že projekt re-use centra Back2Life je životaschopný, úspešný a zároveň pomáha učiť ľudí žiť udržateľnejšie a meniť ich nákupné zvyklosti. Snažíme sa spoločne vytvárať nový spôsob “NEnakupovania”, produkujeme menej odpadu a učíme sa zodpovedne narábať s tým, čo máme. V neposlednom rade sprístupnením vecí za zlomkové sumy podporujeme aj slabšie a zraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. V súčasnej environmentálnej situácii by sme sa mali odvrátiť od vysokej nadspotreby a re-use centrá považujeme za jeden z dôležitých nástrojov celkového znižovania spotreby. Vždy platilo a bude platiť, že najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne a v prípade odpadovej spoločnosti platí, že odpad je dôležitým zdrojom ďalšieho využitia,“ dodáva Zuzana Krenyitzká.

Ulož ako PDF
Napísal 25. júla 2023 14:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.