reklama

Nepotrebným funkčným veciam môžeme predĺžiť život. Na Bottovej ulici vzniklo Re-use centrum

Skupina FCC na Slovensku v spolupráci s Mestom Trnava otvorila v pondelok 28.júna 2021 brány nového Re-use centra Back2Life. Ide o jedinečný projekt, ktorý má na Slovensku momentálne malú konkurenciu, ale veľkú perspektívu. Jeho prevádzkovateľom je tím ľudí zo SVDM – sociálneho podniku a komunitného centra Baterkáreň. Back2Life je vybudované na mieste zberného dvora na ulici Jána Bottu. Budova je postavená z piatich použitých lodných kontajnerov špeciálne upravených na obchodné priestory. Klienti môžu do centra priniesť bezodplatne veci, ktoré už nepotrebujú, stále sú však použiteľné, čisté a funkčné. Pre seba si môžu vybrať niečo užitočné za minimálne ceny.

„Som veľmi rád, že sme pre občanov Trnavy, a nielen pre nich, mohli otvoriť Re-use centrum s názvom Back2Life. Už samotný názov vystihuje podstatu projektu – vraciame veci späť do života. S postupným prechodom z lineárnej na cirkulárnu ekonomiku a s nutnosťou ochrany životného prostredia, hľadáme všetci alternatívy ku konzumnému životu – k nakupovaniu nových a vyhadzovaniu starých vecí. Práve Re-use centrum Back2Life je spoločná iniciatíva s Mestom Trnava zameraná na podporu cirkulárnej ekonomiky v praxi. Jej zmyslom je ukázať, ako možno jednoducho predĺžiť veciam život, predchádzať vzniku odpadu a šetriť životné prostredie. Cirkulárna ekonomika je dôležitou témou v našej Skupine, a od roku 2015 aj kľúčovou témou v EÚ. Na Slovensku zatiaľ nie je veľa takýchto projektov, preto sme radi, že môžeme byť jedni z prvých,“ hovorí Tomáš Fajkus, prevádzkový riaditeľ skupiny FCC na Slovensku.

Verejnosť môže do Re-use centra Back2Life veci bezodplatne priniesť a zároveň si pre seba vybrať niečo vhodné za zlomkové ceny. Pohyb vecí je transparentne evidovaný od ich prijatia až po predaj.


Re-use centrum vyrástlo na Bottovej ulici, vedľa základnej školy

FOTO: FCC

Po odovzdaní vecí do centra ich pracovníci zaevidujú označením QR kódom. Naskenovaním QR kódu sa automaticky vytvorí skladová položka, ktorá sa po doplnení o fotografiu a popis veci objaví na webovej stránke www.back2life.sk.

Zákazník si môže vec kúpiť priamo v centre (ak nie je rezervovaná pre iného klienta), alebo si ju vopred na stránke rezervovať. Po rezervácii dostane na zadanú emailovú adresu kód platný 48 hodín aj s označením umiestnenia veci v centre.

Klient si po príchode do Back2Life nájde vybranú vec, nadiktuje pracovníkovi kód rezervácie a zaplatí symbolickú cenu za využitie služieb centra. Ak si zákazník rezervovanú vec nevyzdvihne do 48 hodín, je uvoľnená pre iného záujemcu.

Veci v ponuke na www.back2life.sk sú rozdelené podľa kategórií v závislosti od ceny, veľkosti, zachovalosti a funkčnosti, ale aj na základe účelu použitia.

Cieľom projektu nie je zisk. Výťažok bude využitý na realizáciu komunitných projektov a na projekty výsadby zelene v meste Trnava. Projekt prevádzkovaný sociálnym podnikom má zároveň sociálny rozmer – zamestnáva ľudí, ktorí si ťažšie hľadajú uplatnenie na trhu práce (slobodné mamičky, ZŤP a invalidní dôchodcovia).

Čo môžete priniesť do Back2Life centra:

Kuchynské potreby, riady, zariadenie a vybavenie domácností, ručné náradie, športové potreby, hračky, knihy, CD, platne, obrazy, sochy, umelecké predmety, dekorácie do domácnosti, hudobné nástroje, budíky, hodiny, detské kočíky, autosedačky, postieľky ale aj kabelky, kufre a tašky.

Čo v Back2Life centre neberú:

Veľkoobjemový nábytok, elektrospotrebiče, textil, potraviny, chemické látky.

Ulož ako PDF
Napísal 30. júna 2021 7:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.