reklama

Špačinský jarmok uchováva tradičnú kultúru nášho regiónu. V programe vystúpia folklórne súbory, návštevníkov čaká dobré jedlo aj predajné stánky

V Špačinciach sa opäť uskutoční radičné podujatie venované folklóru a ľudovým tradíciám. Už túto sobotu 12. augusta 2023 sa o 16,30 sa začne 11. ročník Špačinského jarmoku, ktorý nesie podtitul Spievajte si s nami. Špačincami sa bude rozliehať spev, tóny ľudovej aj dychovej hudby a na svoje si prídu aj milovníci ľudového tanca.

Obec Špačince, Trnavský samosprávny kraj, Trnavské osvetové stredisko, Dedinská folklórna skupina Špačinčanka a Jednota dôchodcov Špačince spoločne pripravili toto podujatie venované tradičnej ľudovej kultúre, uchovávaniu a šíreniu zvykov, piesní a tancov našich starých mám a otcov.

Súčasťou tohtoročného Špačinského jarmoku bude aj 45. výročie založenia domácej dedinskej folklórnej skupiny Špačinčanka. Vznikla v roku 1978 a pri svojom vzniku si dala za cieľ zozbierať, oživiť a pre ďalšie generácie zachovať zvyky, kroje a piesne svojej rodnej obce. Vo svojich vystúpeniach je zastúpené bohatstvo variácií zvykoslovných tanečných, hudobných, speváckych a hudobných žánrov ľudovej kultúry trnavského regiónu.

Počas svojej histórie reprezentovala svoju obec na mnohých folklórnych festivaloch akými sú Jánošíkove dni v Terchovej, Medzinárodný folklórny festival Myjava, Slávnosti spevu, hudby a tanca Červeník, Dubnický folklórny festival, Podroháčske folklórne slávnosti v Zuberci či mnohé iné.

FOTO: Eleonóra Szombatová 4F

Špačinčanka pravidelným účastníkom postupových súťaží na poli folklórneho hnutia, kde sa umiestňuje na popredných miestach, veľakrát aj s postupom na celoštátne kolá súťaží ako napr. Nositelia tradícií, či Festival hudobného folklóru. Známe sú i nahrávky pásiem pre Slovenský rozhlas, ako Regrúti, Žatva, Dožinky, Stavanie mája, Čepčenie či Odobierka nevesty. Skupina vydala dva CD nosiče Za Špačinci kraj dedziny a Ve špačinském poli.

Špačinčanka svojou tvorbou patrí k popredným folklórnym skupinám Trnavského kraja a úspešným šíriteľom a uchovávateľom tradičnej kultúry trnavského regiónu.

V programe Špačinského jarmoku sa okrem domácich folkloristov predstaví aj folklórna skupina Dudváh z Križovian nad Dudváhom, folklórna skupina Machnáč z Trenčianskych Teplíc, dedinská folklórna skupina Verešvaran z Červeníka, dychová hudba Drahovčanka z Drahoviec a Univerzitný folklórny súbor Trnafčan z Trnavy.

V závere programu si všetci prítomní zaspomínajú na vynikajúceho muzikanta, folkloristu, dlhoročného vedúceho dedinskej folklórnej skupiny Špačinčanka a výnimočného človeka, pána Jožka Slezáka, ktorý nás nečakane opustil v marci tohto roku. Do folklórneho neba mu tak vyšlú symbolický hudobný pozdrav účinkujúci folkloristi a harmonikári trnavskej roviny.

Sprievodný program sa začína od 14,00 hod, pre najmenších návštevníkov organizátori pripravili skákací hrad, maľovanie na tvár, kolotoče, trampolíny, či súťaže pre deti.

Samozrejmosťou bude občerstvenie, stánkový predaj a jarmočné ukážky. Po skončení programu bude tanečná zábava do neskorých hodín s hudobnou skupinou STOP Band.

Veronika Behúlová
oddelenie záujmovej umeleckej činnosti
Trnavské osvetové stredisko

Ulož ako PDF
Napísal 9. augusta 2023 9:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.