reklama

SSC rozšíri vozovku na Bielej hore o dva metre, rekonštrukcia rieši aj sanáciu zosuvov a odvodnenie cesty

Slovenská správa ciest (SSC) bude rekonštruovať cestu I/51 medzi Trstínom a Jablonicou cez horský priechod Biela Hora. Na základe výsledkov verejnej súťaže podpísali cestári v septembri 2023 zmluvu so spoločnosťou Skanska SK v hodnote 12,95 milióna eur s DPH. Zámer bude spolufinancovaný z európskych fondov, štátneho rozpočtu a z vlastných prostriedkov SSC.

Stavebné práce sa uskutočnia v úseku s dĺžkou 2,5 kilometra, dotknutý úsek sa začína asi kilometer za premostením ponad železnicu v úrovni úvodných serpentín v smere od Trstína v zalesnenom teréne.

Súčasťou rekonštrukcie bude sanácia zosuvov v snahe predísť vzniku havarijných stavov, ako aj rozšírenie komnunikácie tak, aby vyhovovala kategórii cesty I. triedy so šírkou do 9,5 metra. Súčasná šírka vozovky miestami nedosahuje 7,5 metra.

„Na ceste chýba spevnená, alebo aj nespevnená krajnica, v dôsledku čoho vozidlá ťažkej nákladnej dopravy prechádzajú v jednej stope a spôsobujú vo vozovke vznik porúch ako sú pozdĺžne trhliny, pozdĺžne koľaje, odtrhnutý alebo porušený okraj vozovky. Šírka cesty nevyhovuje v celom úseku a na krátkom úseku je nevyhovujúce aj smerové vedenie pre cestu I. triedy,“ uvádza Slovenská správa ciest.


Horský priechod Biela hora

Reprofoto: Google Street View

Stavebné práce majú podľa zmluvy trvať najviac 24 mesiacov a budú rozdelené na päť etáp, ktoré sa určovali s ohľadom na čo najmenšie obmedzenie verejnej dopravy počas výstavby.

Podľa SSC budú práce prebiehať za povolenej premávky pre osobné autá a autobusy.

Nákladné vozidlá s dĺžkou nad 10 metrov budú mať vjazd na Bielu horu počas rekonštrukcie zakázaný a budú presmerované na obchádzkové trasy.

„Rozšírenie súčasného telesa cestnej komunikácie je navrhnuté vybudovaním 21 oporných a zárubných múrov v stiesnených úsekoch v prevažnej miere na cestných pozemkoch komunikácie s minimalizovaním záberu susedných pozemkov. Vzhľadom na požiadavku investora realizovať výstavbu za verejnej premávky a po určitých časových etapách, bol navrhnutý vystužený konštrukčný systém múrov z gabiónov s priemernou výškou tri metre. Stavba vyvolá aj úpravy jestvujúceho odvodnenia,“ približuje technická správa projektu.

Slovenská spráca ciest rekonštruovala cestu cez Bielu horu naposledy v lete 2021, kedy položili nový asfalt v úseku s dĺžkou 3,6 km. Časť aktuálne pripravovanej rekonštrukcie sa dotkne aj tohto úseku.


Úsek rekonštrukcie vyznačený na mape

ZDROJ: SSC

Ulož ako PDF
Napísal 29. septembra 2023 10:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.