reklama

Medovina z Dolnej Krupej opäť bodovala na prestížnej svetovej súťaži

Medovinárstvo Apimed z Dolnej Krupej uspelo na prestížnej včelárskej súťaži Apimondia. Tá sa konala 4. až 8. septembra 2023 v juhoamerickom Santiago de Chile a Slováci na nej získali ocenenie za najlepšiu medovinu na svete. Nie je to zďaleka prvý úspech Apimedu na tejto svetovej súťaži. Z Apimondie ochádzajú produkty z Dolnej Krupej ovenečené medailami pravidelne už niekoľko rokov, čo len potvrdzuje stabilnú kvalitu medoviny z nášho regiónu.

Kongres včelárskych odborníkov Apimondia sa koná každé dva roky v inej svetovej metropole. Súčasťou 48. ročníka bola svetová súťaž medu a medoviny.

Slovenské Medovinárstvo Apimed získalo v konkurencii včelárskych veľmocí ako USA, Čína či Argentína titul najlepšieho výrobcu medoviny za rok 2023. Titul „najlepšia na svete“ dostala ich medovina Barrique.


Víťazná medovina z Apimedu

„Uspieť v takej veľkej svetovej konkurencii, medzi toľkými odborníkmi, ktorí sa venujú tomuto jedinečnému prírodnému remeslu, je niečo unikátne. Naša Barrique medovina je originálna svojou zlatistou farbou, jemnou vôňou po koňaku, prechádzajúcou do vône prezretej žltej hrušky. Chuť je plná, šťavnatá, v dochuti sa objavuje jemná vanilka a čokoláda po barikovom sude, kde táto medovina rok dozrieva,“ opísal Peter Kudláč, majiteľ medovinárstva Apimed.

Titul najlepšej medoviny na svete si tá slovenská ponechá na dva roky, kedy sa bude konať ďalší ročník kongresu včelárskych odborníkov Apimondia. Pre Medovinárstvo Apimed to nie je prvé ocenenie. Ich medoviny pravidelne oceňujú na prestížnych svetových súťažiach. Bariková medovina získala titul najlepšej medoviny sveta na súťaži Apimondia aj v roku 2015 v Južnej Kórei.

Rodinné medovinárstvo sa produkcii medu a medoviny venuje od roku 1998. V Dolnej Krupej, v tesnej blízkosti medovinárstva, vybudovali zážitkový areál Medolandia.

Tu sa návštevníci počas prehliadky dozvedia o histórii a význame miesta, o medových produktoch a medovinách. Jeho súčasťou je aj Rozárium M. H. Chotekovej s 2500 vysadenými ružami a susedí s v súčasnosti rekonštruovaným klasicistickým kaštieľom s parkom.

„Sme nesmierne radi, že odborníci znovu zvolili medovinu z Regiónu Trnava za tú najlepšiu na svete. Návštevníci obce Dolná Krupá ju môžu priamo v medovinárstve ochutnať a zároveň si oddýchnuť a pokochať sa nielen krásou ruží, ale aj kaštieľom a historickým parkom,“ doplnil Alexander Prostinák, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Ulož ako PDF
Napísal 4. októbra 2023 8:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.