reklama

Cirkev obnovila Dom pútnika pri bazilike. Objekt z konca 18. storočia je národnou pamiatkou

Dom pútnika pri Bazilike sv. Mikuláša v Trnave je obnovený, požehnaný a bude slúžiť na viaceré účely.

„Modlite sa, aby táto stavba naozaj bola požehnaním pre Trnavu, a zvlášť požehnaním pre tých pútnikov, ktorí budú prichádzať, aby pozdravili Trnavskú Pannu Máriu,“ povedal arcibiskup Mons. Ján Orosch v homílii, ktorá zaznela vo štvrtok 5. októbra 2023 počas slávenia ďakovnej svätej omše v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave.

Za účasti generálneho vikára Mons. Petra Šimka, dekana Jozefa Galloviča a ďalších kňazov a veriacich Dom pútnika oficiálne požehnal.

FOTO: Júlia Kubicová

Barokovo klasický objekt z roku 1785 je v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR evidovaný ako národná pamiatka s názvom Dom meštiacky na Námestí sv. Mikuláša č. 12 v Trnave. Je rozdelený na dve časti, ktoré pôvodne slúžili ako byt organistu a márnica.

Priestory márnice sa neskôr používali ako depozitár pre potreby kostola sv. Mikuláša a ako hygienické zázemie pre pútnikov počas Trnavskej novény. Bytovú časť využívali občianske združenia charitatívneho zamerania.

Teraz bude využívaný ako bytová jednotka pre potreby výpomocného duchovného v službách Baziliky sv. Mikuláša v Trnave. Jeho druhá časť bude v budúcnosti slúžiť aj ako miesto občerstvenia pre pútnikov.

FOTO: Júlia Kubicová

Z hľadiska typologického druhu a historickej funkcie predstavuje Dom pútnika v Trnave hodnotu jedinečnosti. Podľa slov diakona Pia Jána Rajčányho, ktorý bol poverený koordinovať projekt obnovy Domu pútnika, je objekt nositeľom významnej urbanistickej hodnoty, ako aj viacerých pamiatkových, architektonických a umelecko-remeselných hodnôt.

Tiež hodnota jeho dokumentu je výpoveďou o historických stavebných technológiách a hodnoty veku. Tým sa radí medzi významné pamiatky profánnej architektúry v Trnave.

„Predpokladaná oprava objektu bola v celkovej sume 53 000 eur. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky na obnovu, ochranu a rozvoj kultúrneho dedičstva v oblasti pamiatkového fondu prispelo sumou 15 000 eur. Ostatné náklady boli hradené z príspevkov veriacich farnosti sv. Mikuláša v Trnave,“ priblížil dekan Jozef Gallovič financovanie rekonštrukcie domu.

Júlia Kubicová
Farnosť sv. Mikuláša v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 8. októbra 2023 17:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.