reklama

Pri výstavbe parkoviska na Rybníkovej ulici došlo podľa opozičných poslancov k vážnym pochybeniam zo strany mesta

V polovici septembra 2023 sprístupnilo mesto Trnava novovybudované parkovisko na Rybníkovej ulici v areáli bývalého cukrovaru. Podľa poslancov opozičných klubov v mestskom zastupiteľstve Trnava pre každého a Trnava nás spája prišlo pri výstavbe parkovania k viacerým pochybeniam zo strany trnavskej radnice.

Na tlačovej besede opozičných klubov v piatok 3. novembra 2023 poslanec Rastislav Mráz na úvod povedal, že „parkovisko bolo vybudované v rekordne krátkom čase, a preto nás zaujímali podmienky dodržania platnej legislatívy zo strany mesta“.

S interpeláciou o sprístupnenie dokumentov k tejto investičnej akcii sa na primátora Petra Bročku obrátil za opozíciu poslanec Branislav Baroš.

Žiadal o územné rozhodnutie o umiestnení stavby, stavebné povolenie, rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, kolaudačné rozhodnutie a dokumentáciu k verejnému obstarávaniu investičnej akcie.

„Na naše prekvapenie nám bolo odpovedané, že tieto dokumenty nám sprístupnené nebudú, pretože zo strany mesta išlo v tomto prípade iba o vykonávanie tzv. udržiavacích prác, ktoré sa realizujuú na základe ohlásenia o vykonaní stavebných úprav už jestvujúceho parkoviska na predmetných pozemkoch. Taktiež sa neuskutočnilo ani verejné obstarávanie stavebných prác, pretože podľa mesta boli práce realizované v rámci rámcových zmlúv so spoločnosťami CS Trnava a Dopravné značenie,“ priblížil Mráz.

Ako ďalej upozornil, existuje podľa jeho slov niekoľko okolností, ktoré majú priamo vyvracať túto, citujeme: „rozprávku zo strany vedenia mesta“.


Nové parkovisko na Rybníkovej ulici

FOTO: trnava-live.sk

Podľa Rastislava Mráza zmluva o nájme so spoločnosťou United Industries definuje iba prenájom vymedzenej časti dvoch pozemkov.

„Teda predmetom zmluvy medzi mestom a spoločnosťou United Industries nebolo žiadne existujúce parkovisko. Zmluva neobsahuje žiadne ustanovenia, na základe ktorých by bol zo strany vlastníka – v úvodzovkách parkoviska – udelený súhlas na jeho stavebnú rekonštrukciu a zhodnotenie. Navyše, o existencii parkoviska na dvoch dotknutých pozemkoch nie je v katastri nehnuteľností žiadna zmienka,“ tvrdí.

Mráz zároveň zdôraznil, že „v prípade investície do stavebných úprav takéhoto rozsahu do majetku tretej osoby z peňazí mesta by sme okrem porušenia rozpočtovej disciplíny mohli hovoriť o naplnení skutkovej podstaty trestného činu podvodu a zanedbania povinnosti pri správe cudzieho majetku“.

Poslanec mestského zastupiteľstva a vicežupan Mráz ďalej pripomenul, že stavebné práce neboli predmetom verejného obstarávania, a preto zostáva iba predpokladať ich skutočná hodnota.

„Na základe zverejnených faktúr by hodnota prác mohla dosahovať sumu 216-tisíc eur,“ vyslovil predpoklad získaný z dát informačného systému mesta Trnava.

Opozičné kluby Trnava pre každého a Trnava nás spája na tlačovej besede vyzvali primátora mesta Petra Bročku, aby sa vyjadril k podľa ich názoru nepravdivým informáciám, ktoré boli poskytnuté v odpovedi na interpeláciu poslancovi Barošovi.

„V opačnom prípade na základe poskytnutých údajov nás viaže zákonná povinnosť obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní. Zároveň sme požiadali o predmetné oznámenie k ohláseniu stavebných úprav zo stavebného úradu a Okresný úrad v Trnave sme požiadali o preskúmanie stavebného konania,“ prezentoval na záver Rastislav Mráz.

INFO:

Mesto Trnava reagovalo na tvrdenia opozičných poslancov v pondelok 6. novembra 2023, reakciu sme v plnom znení zverejnili v samostatnom článku.

PREČÍTAŤ SI HO MÔŽETE TU: Mesto Trnava reaguje na tvrdenia poslancov opozičných klubov o výstavbe parkoviska na Rybníkovej ulici

Ulož ako PDF
Napísal 3. novembra 2023 11:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.