reklama

Mesto Trnava reaguje na tvrdenia poslancov opozičných klubov o výstavbe parkoviska na Rybníkovej ulici

Opozičné poslanecké kluby Trnava pre každého a Trnava nás spája na tlačovej besede v piatok 3. novembra 2023 obvinili mesto Trnava z pochybných postupov, ktoré mali predchádzať výstavbe parkoviska na Rybníkovej ulici.

V pondelok 6. novembra 2023 Mesto Trnava prostredníctvom Veroniky Majtánovej, vedúcej úseku komunikácie a hovorkyne mesta, poslalo reakciu na „zavádzajúce tvrdenia niektorých poslancov mestského zastupiteľstva k parkovacím miestam na Rybníkovej ulici, ktoré prezentovali verejne na tlačovej besede v piatok 3. novembra 2023“.


Novopostavené parkovisko na Rybníkovej ulici

FOTO: trnava-live.sk

Reakciu trnavskej radnice zverejňujeme v plnom znení:

„Na uvedené parkovacie miesta sa podľa ich názoru neuskutočnilo verejné obstarávanie. Opak je pravdou, inštitút rámcovej dohody, v rámci ktorej boli zrealizované, vzišiel z riadneho procesu verejného obstarávania podľa zákona.

Predmetom rámcovej dohody sú práce a dodávky týkajúce sa bežnej údržby, opráv miestnych komunikácií a ich súčastí, rekonštrukcie, stavebné úpravy a drobné stavby v meste. Poslanci dostali presný odkaz na celú dokumentáciu k tomuto procesu verejného obstarávania.

K tvrdeniu, že „predmetom zmluvy medzi mestom a spoločnosťou United Industries nebolo žiadne existujúce parkovisko“ uvádzame, že podľa nájomnej zmluvy má Mesto Trnava oprávnenie užívať uvedené pozemky, ako aj stavby bez zápisu v liste vlastníctva zriadené na pozemkoch ako spevnenú plochu s parkovacími miestami.

Uvedené vyplýva zo samotnej zmluvy, pričom mandát užívať spevnené plochy udelil mestu samotný vlastník, a druh pozemku, na ktorom je umiestnená inžinierska stavba, komunikácia, dvor, spevnená plocha vyplýva aj zo zápisu na liste vlastníctva. Pokiaľ ide o stavebné úpravy a ich odsúhlasovanie, tento režim taktiež obsahuje nájomná zmluva.

Pre úplnosť dodávame, že na úpravu povrchu existujúcej spevnenej plochy je postačujúce ohlásenie stavebných úprav na stavebnom úrade, nie je potrebné vydanie stavebného povolenia.

Predmetný pozemok je stále súčasťou areálu cukrovaru – ide o dočasný prenájom pozemku za účelom parkovania v súlade so zákonom. Parkovisko sa nachádza na spevnených plochách v areáli Cukrovaru, ktoré boli vlastníkom dlhodobo užívané neorganizovaným spôsobom za účelom odstavenia motorových vozidiel. Účel užívania pozemkov a stavieb na nich zriadených sa teda nezmenil.

O nedostatočnej orientácii v tejto veci svedčí aj vyhlásenie spomenutej skupinky poslancov, že „v prípade investície do stavebných úprav takéhoto rozsahu do majetku tretej osoby z peňazí mesta by sme okrem porušenia rozpočtovej disciplíny mohli hovoriť o naplnení skutkovej podstaty trestného činu podvodu a zanedbania povinnosti pri správe cudzieho majetku“.

Investícia do cudzej veci zo strany mesta ako orgánu samosprávy nie je v rozpore so zákonom č. 583/2004 Z. z.

Mesto Trnava sa k tejto záležitosti vyjadrilo už prostredníctvom interpelácie, pričom fakty najmä z procesu verejného obstarávania boli podložené aj príslušnou dokumentáciou.

Samospráva postupovala s vedomím legálneho a legitímneho procesu, o čom svedčí aj to, že špeciálny stavebný úrad ako správny orgán ohlásenie daných stavebných úprav prijal.“

Ulož ako PDF
Napísal 6. novembra 2023 10:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.