reklama

Mesto ukončilo súťaž na celkovú úpravu priestoru pred bytovkami na Sladovníckej ulici, vrátane nového parkoviska

Avizovaná obnova priestoru pred obytnými domami na Sladovníckej 4-9, ktoré sa nachádzajú oproti vchodu do City Areny na Kollárovej ulici, sa má uskutočniť ešte v tomto roku. Mesto Trnava vybralo spomedzi 14 uchádzačov zhotoviteľa stavebných prác v hodnote takmer 127-tisíc eur s DPH. Predpokladaná hodnota zákazky bola stanovená na 177-tisíc eur s DPH.

Súčasný spôsob parkovania na okraji sídsliska Ľ. Podjavorinskej pred bytovými domami Sladovnícka 4-9 je riešený v zelenom páse provizórnymi parkovacími miestami a parkovaním rezidentov na okraji príjazdovej komununikácie.

Projektová dokumentácia rieši návrh a usporiadanie nových parkovacích plôch pre osobné automobily, spolu s riešením úpravy cesty a sadových úprav, verejného osvetlenia v území.

Projekt počíta aj s odvodnením pomocou drenážnej dlažby, čím zostane zachovaná bilancia spadnutých zrážok v území.

Vo verejnej súťaži na výstavbu nových parkovacích plôch a celkovú úpravu priestoru uspela spoločnosť AM stav zo Šale s predloženou ponukou za stavebné práce vo výške 126 750 eur s DPH. Tendra sa zúčastnilo 14 stavebných firiem.Priestor pred bytovkami na Sladovníckej 4-9

Ilustračné foto: archív

Podľa vypracovanej projektovej dokumentácie pred bytovými domami na Sladovníckej 4-9 príde k rekonštrukcii komunikácie, ktorá bude dvojpruhová s celkovou šírkou 5,5 metra.

Po oboch okrajoch cesty vznikne 58 kolmých parkovacích miest s dĺžkou 5 metrov a šírkou 2,5 metra. Povrch parkoviska bude tvoriť drenážna dlažba sivej farby.

Po celej dĺžke parkoviska inštalujú päť nových lámp verejného osvetlenia. Na konci ulice je navrhnuté obratisko pre automobily odvážajúce komunálny odpad, prípadne zásahové autá.

V rámci zámeru sa počíta aj s úpravou parkovacích miest pred obytnými domami na Sladovníckej č. 10-12.

Úprava bude spočívať vo forme vodorovného dopravného značenia deviatich parkovacích miest s dĺžkou 4,50 a šírkou 2,40 metra s umožnením pojazdu áut na chodník.

Tento priestor je aj v súčasnosti využívaný na parkovanie, nový návrh má kvalitnejšie usporiadať túto plochu.


Výkres parkovacích plôch

Sadové úpravy

Ako vyplýva z technickej správy sadových úprav, lokalitu na okraji sídliska Ľ. Podjavorinskej čakajú aj pomerne výrazné úpravy zelene.

Z priestoru pred bytovými domami na Sladovníckej ulici č. 4-9 je na základe inventarizácie drevín navrhnutých na výrub 43 z celkového počtu 64 stromov. Odstránených bude aj 17 metrov štvorcových krovín.

“Zo sadovníckeho hľadiska je potrebné odstrániť listnaté dreviny, ktoré sú poškodené alebo nevhodne umiestnené. Okrem toho je nutné odstrániť aj invázne druhy drevín, ktoré mali spomedzi všetkých drevín najhorší zdravotný stav,” uvádza sa v technickej správe sadových úprav.

Pred bytovými domami rastie v súčasnosti 18 javorovcov jaseňolistých, ktorý patrí k inváznym druhom, nachádza sa tu aj breza previsnutá (16 ks), javor cukrový (5 ks), javor mliečny (3 ks), tuja západná (9 ks), smreky (6 ks) a po jednom kuse tu rastú tis, vŕba, višňa, bresotovec západný či pagaštan konský.

Návrh nových výsadieb pozostáva z výsadieb drevín – stromov, krov a z výsevu trávnika.

Stromy budú vysadené v línii popri komunikácii a bodovo v predzáhradkách bytových domov. Spolu má byť vysadených 27 nových listnatých stromov.

Na výsadbu sú navrhnuté druhy javor poľný, jaseň manový, okrasné čerešne, okrasné jarabiny, čerešňa vtáčia a jarabina vtáčia.

Sadové úpravy počítajú s výsadbou 60 stálozelených krov vtáčieho zobu vajcolistého, ktoré vytvoria tzv. živý plot a vizuálnu bariéru pri oplotení okolo plôch s nádobami na triedený odpad.

Na plochách s celkovou výmerou viac ako 580 metrov štvorcových je navrhnutý výsev trávnika.

Ulož ako PDF
Napísal 13. októbra 2020 8:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

11 komentárov pre “Mesto ukončilo súťaž na celkovú úpravu priestoru pred bytovkami na Sladovníckej ulici, vrátane nového parkoviska”

 1. 1
  Jaro says:

  Pozna niekto tu firmu co to ma stavat? Nevyvolava vo mne popravde moc doveru (zalozena 20.5.2020, webstranka firmy template z wordpressu):
  https://finstat.sk/53041950
  https://amstav.sk/kontakt/

  Aby to nedopadlo s kopcom nedorobkov..

 2. 2
  hepyno says:

  Mohli jedným ťahom aj zapustené kontajnery poriešiť, nech to potom onedlho nebúraju.

 3. 3
  kika says:

  vysutazena uspora je krasna, ale nie je to az moc?
  fakt dodrzia kvalitu, terminy apod.?

  • 3.1
   lajdák says:

   Tu vidíš ako nedbalo sú pripravené mestské verejné súťaže.
   V predpokladanej cene sa pomýlili “IBA” o 60%. Asi to nie je náhoda.
   Zrazu sa dajú veci robiť násobne lacnejšie viď aj cyklochodník Spartakovská.
   Šeredne sa tu 6 rokov rozhadzujú peniaze na cyklochodníky, cykloveže, detské húpačky a iné.

 4. 4
  Lio says:

  Jaro, môžu aj nové firmy sa uchádzať o zákazky, stále len CS by ste chceli. A ich ciganov. To sú už len odborníci.
  Inak ta zákazka je 105 624,58 € s DPH.
  To by tiež ten čo píše mohol vedieť.

 5. 5
  noaco says:

  Ak to bude kvalita ako stále rozbitá a štrkom zasypaná Halenárska, kde ešte mesto aj na vlastné náklady opravuje závlahy (ktoré majú byť v záruke), tak to budú super ušetrené peniaze.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.