reklama

Osvetové strediská v kraji oslávili významné jubileum

V priestoroch Divadla Jána Palárika v Trnave uskutočnilo podujatie 70 rokov radosti z tvorivosti pri príležitosti 70. výročia vzniku osvetových stredísk v Trnavskom kraji. Práve v roku 1953 vznikali na celom území Slovenska osvetové strediská, domy osvety, či miestne osvetové besedy po mestách i obciach. Organizácie, z ktorých sa postupne kreovali dnešné kultúrne a osvetové strediská, si pripomínajú výročie svojho založenia a mnohé z nich aj nepretržitého fungovania.

V zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja pôsobí Trnavské osvetové stredisko, Galantské osvetové stredisko, Záhorské osvetové stredisko v Senici a Žitnoostrovské osvetové stredisko v Dunajskej Strede.

FOTO: TTSK

Počas slávnostného galavečera sa spomínalo na začiatky osvetových stredísk s prierezom až do súčasnosti. Zároveň boli ocenené aj osobnosti jednotlivých stredísk z Trnavského kraja.

Trnavský župan Jozef Viskupič odovzdal ocenenie Magdaléne Meszárosovej, folkloristke, tanečnej pedagogičke a zakladateľke niekoľkých folklórnych kolektívov vo Veľkom Mederi, ale aj Ottovi Repovi, ktorý 33 rokov pracoval v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici a celý život ho sprevádza kultúrno – osvetová práca.

Ocenenie in memoriam bolo udelené Viliamovi Farkašovi z Galanty, významnému husľovému virtuózovi a koncertnému majstrovi Slovenskej filharmónie.

In memoriam bol ocenený aj dlhoročný riaditeľ Trnavského osvetového strediska Roland Osvald, ktorý stál na jeho čele 29 rokov, a rovnako bol aj pri zrode folklórnych slávností v Červeníku a Krakovanoch, ktoré sa tešia svojej existencii dodnes.

FOTO: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 11. novembra 2023 11:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.