reklama

Pozvánka: Zažite Noc divadiel v Budmerickom kaštieli

Sen noci divadelnej. Táto myšlienka sa bude skloňovať v sobotu 18. novembra 2023 nielen na divadelných doskách, ale aj v Budmerickom kaštieli, ktorý si na divadelné snenie 14. ročníka Noci divadiel vybrala Divadelná skupina teatro ORLUS.

Počas tretej novembrovej soboty sa takmer šesť desiatok profesionálnych a ochotníckych divadiel spoja v jednu spoločnú noc a ponúknu divákom netradičné divadelné zážitky.

Bude medzi nimi i teatro ORLUS, ktoré sa po štvrtýkrát zapája do podujatia Noc divadiel. Toto malé herecké združenie si na sobotu 18. novembra 2023 pripravilo skutočné teátro.

Nočné putovanie krajinou Kde bolo, nebolo…, teda siedmimi miestami, kde sa varí netradičná rozprávková kaša sa začína o 18.00 hod. a už o 20.30 hod. osudy historických postáv zamiešajú perly kráľovninho Tajomného náhrdelníka.


Tajomný náhrdelník

FOTO: Teatro Orlus

Atmosféru divadelnej noci bude tiež dotvárať o 19.15 hod. koncert gotickej a renesančnej hudby. V bývalom aristokratickom sídle rodiny Pálffy sa na historických nástrojoch v hudobnom projekte Vissegrad predstaví súbor Cornamusica.

Nočné putovanie za hranice tradično-netradičných zážitkov pre celú rodinu začína o 18.00 hod. a bude trvať do neskorých nočných hodín.

Vstupné je 10 eur na každé predstavenie, rezervácie na info@teatroorlus.sk.

Kde bolo, nebolo… alebo Netradičná rozprávková kaša – 18.00 hod.

Putovanie krajinou Kde bolo, nebolo… alebo nezvyčajné večerné predstavenie plné múdrosti, nadsázky, výsmechu hlúposti a humoru, ktoré v sobotu 18. novembra 2023 zavedie návštevníkov Budmerického kaštieľa do sveta rozprávok.

V tretiu novembrovú sobotu, keď nad krajinou vyhasne posledný paprsok slnka a všetky veže Budmerického kaštieľa sa oblieknu do strieborného mesačného svitu, tento romantický pamiatkový objekt ožije a vyrozpráva sedem netradičných rozprávkových príbehov:

1. O tom, že nezmysel je vždy relatívny, a že najväčším boháčom je iba ten, kto má pokojný spánok a krásne sny…
2. O tom, ako sa k nám niekedy pozemský život otočí chrbtom, zatiaľ čo peklo ponúka pomocnú ruku. Stačí iba tú svoju natiahnuť…
3. O tom, že i podvodník si niekedy narazí svoj nos alebo kto sa s nečestným úmyslom zahráva, kliatbu na seba privoláva…
4. O tom, ako sa oplatí zachovať si zmysel pre humor aj v tých najťažších chvíľach. Aj madam smrť sa totiž rada zasmeje…
5. O tom, že dve na prvý pohľad rovnaké veci nemusia mať rovnaký obsah a taktiež o tom, čo spôsobí malá chvíľka nepozornosti…
6. O tom, kde sa dvaja bijú, tretí víťazí… alebo odplata za zlomené srdce býva sladká…
7. O tom, že i, keď to tak nevyzerá, poctivosť sa vyplatí, a to nielen iba v rozprávkach…

Putovanie z rozprávky do rozprávky, prostredníctvom večerného scénického predstavenia, začína v sobotu 18. novembra 2023 o 18.00 hodine. Takúto netradičnú rozprávkovú kašu navarí Divadelná skupina teatro ORLUS.

Predstavenie trvá 75 min. bez prestávky.

Vissegrad – 19.15 hod.

Koncert dobovej hudby, v podaní hudobného telesa Cornamusica. Počas neho zaznejú skladby z Vietorisovej tabulatúry, Kráľovohradeckého speciálniku, Glogauer Liederbuch, tance z Muziek Boexken, tance od Michaela Praetoria a mnoho iných. Všetky tieto skladby sa nachádzajú v archívoch krajín Vissegrádskej štvorky.
Koncert je so sprievodným slovom a trvá 45 min bez prestávky.

Tajomný náhrdelník – 20.30 hod.

Romantika, mágia čarodejníc, plánovaná potupa kráľovnej, intrigy a nástrahy prefíkaného kardinála, dramatické zvraty, ale hlavne osudové perly kráľovninho náhrdelníka. Toto všetko je možné zažiť v Budmerickom kaštieli 18. novembra 2023 počas scénického podujatia Tajomný náhrdelník.

Počas tretej novembrovej soboty Noc divadiel odhalí ďalší kúsok slovenských dejín. V druhom predstavení herci teatra ORLUS vyrozprávajú príbeh plánovanej zrady Beatrix Luxemburskej, manželky uhorského kráľa Karola Róberta z Anjou.

Prostredníctvom divadelného stvárnenia dramatických pasáží sa návštevník osobne stretne so samotnou kráľovnou Beatrix, zákerným kardinálom a jeho intrigami, s menej urodzenými obyvateľmi kráľovského dvora, ale aj s postavami čiernej mágie.

Kráľovná v nestráženej chvíli odhalí svoje tajomstvo dobrosrdečnej, ale príliš zhovorčivej a nie veľmi múdrej komornej. Práve tá nechtiac záhadu kráľovninho perlového náhrdelníka vyzradí počas spovede kardinálovi. Ten sa „klebety“ okamžite chopí a snaží sa ju využiť vo svoj prospech. Vymyslí plán na verejnú potupu a skompromitovanie Beatrix Luxemburskej. Aby kardinál získal dôkaz o kráľovninej nevere, tak svoje sily spojí so svetom mágie a kúziel. Na dokonanie kardinálovho plánu čarodejnica Aurora a jej učenkyňa Oxana ukuchtia čarovný nápoj.

Bude mať zázračný nápoj správne účinky? Vypláva nakoniec ukrývané tajomstvo z kráľovninej komnaty na povrch alebo sa ho predsa podarí utajiť? Akú úlohu v tomto príbehu zohrajú perly z kráľovninho náhrdelníka? Odpovede na tieto otázky je možné získať v Budmerickom kaštieli 18. novembra 2023 o 20.30 hodine. Návrat do minulosti sprostredkujú členovia divadelnej skupiny teatro ORLUS.

Predstavenie trvá 75 min. bez prestávky.

Ulož ako PDF
Napísal 14. novembra 2023 9:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.