reklama

Najnovšie sčítanie dopravy ukázalo výrazný nárast počtu áut na cestách. V trnavskom regióne pribudli tisíce vozidiel denne

Slovenská správa ciest uskutočnila v roku 2022 – a čiastočne aj v roku 2023 – celoštátne sčítanie dopravy. Dáta zbierali na cestách I., II. a III. triedy, ako aj na rýchlostných cestách a diaľniciach. Výsledky prieskumu zverejnila SSC v prvej polovici novembra 2023. Sčítanie vykonávajú každých päť rokov, no v roku 2020 sa neuskutočnilo pre pandémiu, preto doposiaľ posledné údaje, z ktorých môžeme porovnávať vývoj intenzity dopravy, sú z roku 2015.

„V porovnaní s predchádzajúcimi sčítaniami došlo k zmene spôsobu zaznamenávania údajov prostredníctvom špeciálne vytvorenej aplikácie inštalovanej na mobilných zariadeniach sčítačov, ktorá umožňovala výrazné zefektívnenie procesu spracovania údajov ako aj vyššiu úroveň kontroly kvality zberu údajov. Spracovateľom dát bol Výskumný ústav dopravný Žlina,“ konštatuje Slovenská správa ciest (SSC).

Zverejnené čísla predstavujú ročný priemer počtu prejazdov motorových vozidiel na konkrétnom úseku v oboch smeroch počas 24 hodín (RPDI – ročný priemer denných intenzít).

Najviac motorových vozidiel v trnavskom regióne jazdí po diaľnici D1 a rýchlostnej ceste R1.

Na D1 pri Zelenči je to 49-tisíc áut za deň (nárast o cca 6500 oproti v porovnaní s rokom 2015), takmer rovnaký počet zaznamenala SSC počas sčítania aj na ceste R1 v úseku medzi Vlčkovcami a križovatkou s diaľnicou D1, kde nárast predstavuje až vyše 14-tisíc áut denne.

Privádzačom pri Modranke prešlo priemerne za deň 32-tisíc áut, o takmer sedemtisíc viac ako pred ôsmimi rokmi.


Obchvat Trnavy je najviac vyťaženým úsekom v kraji s výnimkou diaľnic a rýchlostných ciest

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Vysoká intenzita dopravy je aj na obchvate Trnavy. Sčítanie z roku 2022 ukázalo v úseku medzi Zavarskou a Bučianskou cestou priemerne 27-tisíc prejazdov denne, v roku 2015 to bolo takmer 20-tisíc.

Pre porovnanie, na severnej časti obchvatu pri Štrkoch ukazujú dáta takmer identických niečo cez 11-tisíc vozidiel u aktuálneho aj predošlého sčítania.

Podobná situácia bola aj na výjazde z Trnavy pri Hrnčiarovciach nad Parnou, kde namerali cez 12-tisíc áut v rokoch 2022 aj 2015.

Mierny pokles asi o šesťo denne ukazujú dáta SSC na ceste I/61 z Trnavy pri Bučanoch, prechádza tadiaľ asi 9300 vozidiel.

Priemerne cez sedemtisíc áut za 24 hodín využíva cestu z Trnavy v smere na Zvončín, čo je asi o 1100 viac ako pri predošlom sčítaní.

Na Biely Kostol a Ružindol smeruje vyše 5200 áut, čo je o približne tisíc viac.

Takmer dvetisíc áut denne od roku 2015 pribudlo na ceste I. triedy č. 51 v smere z Trnavy na Senicu, pri Bohdanovciach nad Trnavou napočítali 11 500 vozidiel. Na rovnakej ceste v úseku za Trstínom v smere na Bielu horu prechádza 6400 áut, asi o šesť stoviek viac.

Podstatný nárast ukazujú aj dáta na ceste medzi Trnavou a Špačincami – z 6800 v roku 2015 na aktuálnych takmer 8100 denne.

Na susednej ceste z Trnavy do Malženíc je tiež zvýšená intenzita dopravy. Nárast predstavuje šesťsto vozidiel denne na priemerných zhruba 4060 vozidiel za 24 hodín.

Deväťsto áut pribudlo od roku 2015 na ceste z Trnavy do Dolnej Krupej na aktuálnych tritisíc stodvadsať denne.


Dáta za roky 2022 a 2023. Horný údaj v tabuľke predstavuje priemerný počet prejazdov za 24 hodín, spodný údaj označuje číslo meraného úseku. Pre zväčšnie kliknite na mapku.

ZDROJ: Slovenská správa ciest


Dáta z roku 2015. Horný údaj v tabuľke predstavuje priemerný počet prejazdov za 24 hodín, spodný údaj označuje číslo meraného úseku. Pre zväčšnie kliknite na mapku.

ZDROJ: Slovenská správa ciest

Ulož ako PDF
Napísal 15. novembra 2023 12:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.