reklama

Zimné prikrmovanie pomáha viacerým druhom vtákov prežiť obdobie núdze. Dôležité je dodržiavať niekoľko zásad

S príchodom jesene a zimy sa pri ľudských obydliach objavujú vtáky, ktoré skúšajú v blízkosti ľudí nájsť potravu a bezpečný úkryt pred nepriazňou počasia a predátormi. Vtáctvu môžeme pomôcť prežiť náročné obdobie, kedy sa v prírode nachádza málo dostupnej potravy. Prikrmovaním pomôžeme najmä počas dní s mrazmi, poľadovicou či vysokou snehovou pokrývkou. Odmenou za pomoc nám bude pestrý život a vtáčí ruch na kŕmidle.

Zima a obdobie núdze núti vtáky priblížiť sa bližšie k ľuďom. Druhy, ktoré sú obyčajne veľmi plaché, môžeme zahliadnuť takmer z bezprostrednej blízkosti.

Slovenská ornitologická spoločnosť / BirdLife Slovensko, ktorej hlavným poslaním je ochrana a výskum prírody, najmä voľne žijúceho vtáctva a jeho biotopov, približuje dôležité zásady, ktoré by sme mali počas prikrmovania vtáctva dodržiavať.

Ako prikrmovať?

Možností je viac. Najobľúbenejšie je vykladanie kŕmidiel na balkóny, terasy, v záhradách a dvoroch. Najčastejšie sa na výrobu kŕmidla používa drevo. Mnohí však siahajú aj po iných materiáloch a používajú sa na výrobu funkčného kŕmidla napríklad aj PET fľaše. Dostupné sú aj rôzne kŕmidlá v obchodoch, ale určite mnohí uprednostia výrobu vlastného kŕmidla.

Na veľkosti a tvare kŕmidla nezáleží. Skôr treba dbať na to, aby bolo dostatočne veľké a dostupné aj pre väčšie druhy (ďatle, drozdy). Strieška kŕmidla by mala zakryť priestor s krmivom, aby krmivo nemoklo a nezanieslo sa snehom. Podstavu kŕmidla vybavíme nízkym zábradlím, aby krmivo nesfúkaval vietor, a aby nepadalo na zem pri prilietani a odlietaní vtákov.


Sýkorka a brhlík na kŕmidle

Ilustračné foto: trnava-live.sk

„Pre niektoré vtáčie druhy môže predstavovať zimné prikrmovanie doslova záchranu. Takými sú napríklad vrabce. Naša krajina a životný štýl sa zmenili. Aj tradičný kolorit vidieka sa výrazne zmenil. Kedysi početné kŕdle vrabcov potichu vymizli. Zanikli gazdovské dvory, kde vrabce našli dosť potravy pri hydine a dobytku aj v zime. Polia sú nehostinné, a tak nielen vrabce, ale aj ďalšie vtáčie druhy v dôsledku výrazných zmien v krajine ubúdajú,“ hovorí Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Umiestnenie kŕmidla

Najvhodnejšie je umiestniť kŕmidlo na miesto s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo, aby vtáky mohli včas uniknúť pred prípadným nebezpečím (mačka alebo iný predátor).

Čím kŕmiť?

Najdôležitejší je výber vhodného krmiva, ktoré budeme vtákom podávať. Krmivom môžeme nielen pomôcť, ale dosť aj pokaziť. Najvhodnejšie sú naturálne zrná, oriešky a plody, prípadne loj a tuk.

V žiadnom prípade nekŕmte solenými, praženými a údenými potravinami, a ani cestovinami. Tie môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie vtáctva.

Komu čo chutí:

Drozdy, chochláče – jablká, rôzne plody
Sýkorky, brhlíky, kôrovníky – slnečnica, loj, tuk, varené nesolené nekorenené mäso, oriešky, ovsené vločky
Vrabce, strnádky – pšenica, drvená kukurica, jačmen, slnečnica
Stehlíky – slnečnica, proso, mak, repka olejná
Hrdličky záhradné – pšenica, drvená kukurica, jačmeň
Kačice, labute, čajky, lysky – kukurica, pšenica, jačmeň

Vtáky prikrmujme len v zime a počas nepriaznivého obdobia, kedy je v prírode nedostatok potravy. Dbajme na vhodnosť krmiva. Nevykladáme solené, korenené, pražené a údené potraviny. V žiadnom prípade nekŕmime vtáky počas vegetačného obdobia, kedy je v prírode dostatok potravy.

Dbáme na bezpečnosť vtákov i ľudí. Kŕmidlá treba umiestniť na bezpečné miesto s dostatočným priestorom na odlet vtákov v prípade nebezpečenstva, odporúča sa kŕmidlá pravidelne čistiť a udržiavať v dobrom stave. Kŕmidlá neumiestňujme ani blízko frekventovaných ciest a presklenných plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať.

Treba brať na zreteľ aj legislatívu a fakt, že všetky druhy vtákov podliehajú zákonnej ochrane, a preto nie je možné ich chytať a manipulovať s nimi.

Najvhodnejším spôsobom ako vtáky dlhodobo podporiť v záhrade je vysádzanie kríkov a stromov, ktoré rodia bobule, semená a rôzne plody vhodné pre zimné kŕmenie.

Slovenská ornitologická spoločnosť / BirdLife Slovensko

Ulož ako PDF
Napísal 21. novembra 2023 9:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.