reklama

Cyklistov a korčuliarov na jar pribúda, na cestách musia dodržiavať viacero zásad

S pribúdajúcimi slnečnými dňami je na cestách zvýšený počet chodcov a nemotorových účastníkov cestnej premávky. Menej skúsení cyklisti a  korčuliari spôsobujú vodičom nemalé starosti. Malé zaváhanie či strata rovnováhy, nesprávny spôsob jazdy a neznalosť predpisov môžu zapríčiniť nielen kolízie ale aj vážne dopravné nehody.

Aby pobyt na čerstvom vzduchu prinášal len radosť a príjemné pocity, polícia opäť apeluje najmä na chodcov a nemotorových účastníkov, aby zvýšili opatrnosť na cestách.

„Pripomíname, že pre osobu, ktorá sa pohybuje na kolieskových korčuliach, platia rovnaké predpisy ako pre chodcov. To znamená, že korčuliar ako chodec smie na jazdu použiť predovšetkým chodník, pritom nesmie ohroziť ani obmedziť ostatné osoby na chodníku. Iba tam, kde chodník nie je, a nie je možné použiť ani cestičku pre cyklistov, alebo je neschodný, môže na jazdu použiť ľavý okraj cesty,“ pripomína trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.

Samozrejmosťou by malo byť pre každého dodržiavanie zásady „Vidieť a byť videný“. Cyklisti a chodci by nemali zabudnúť na reflexné oblečenie a doplnky.

korcule

Ilustračné foto

Cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce použiť riadne upevnenú ochrannú prilbu. Ak je cyklistom osoba mladšia ako 15 rokov, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci.

Polícia pripomína, že cyklista ako vodič nesmie jazdiť na bicykli pod vplyvom alkoholu.

„Obzvlášť upozorňujeme rodičov detí. Nie je zriedkavé ani v meste, že sa deti hrajú na ceste pred domom a v blízkom okolí bez dozoru staršej osoby. Rodičom odporúčame, aby si s deťmi ešte pred letnými prázdninami pohovorili o nástrahách na cestách, a najmä malých škôlkarov a mladších školákov nenechávali na cestách bez dozoru. Pri cyklistických výletoch s menšími deťmi treba zvážiť aj presun cez frekventované úseky ciest nielen v meste ale aj mimo obcami,“ dodáva Linkešová.

Ulož ako PDF
Napísal 20. mája 2016 6:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.