reklama

Krajskí poslanci schválili rozpočet trnavskej župy. Prioritou je zdravotníctvo, sociálne služby aj investície do infraštruktúry

Krajskí poslanci v rámci 9. riadneho zasadnutia Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja schválili návrh rozpočtu na obdobie rokov 2024 až 2026. V príjmovej časti rozpočet vychádza z prognóz Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR. Župa i napriek nepriaznivej makroekonomickej situácii plánuje zabezpečiť požadovaný rozsah verejných služieb v regióne a pokračovať v investíciách.

„Našou ambíciou je hospodáriť rozumne ako doteraz, a zachovať rozsah a kvalitu poskytovaných služieb obyvateľom. V modernizácii Trnavského kraja teda budeme pokračovať. Aj vďaka dobrej finančnej kondícii máme priestor na realizáciu rozvojových aktivít, a to aj napriek nepriaznivej celospoločenskej makroekonomickej situácii,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič

Ako zdôraznil, parametrami, ktoré najviac limitujú celkové zostavenie rozpočtu, sú najmä devastačná legislatívna úprava daňového bonusu, čo sa prejavuje v znížení daňových príjmov na príjmovej strane, a zároveň rastúca inflácia, rastúce úrokové sadzby, ako aj valorizácia miezd na výdavkovej strane.

Župa pri tvorbe rozpočtu jasne menuje predpoklady, resp. riziká súvisiace s očakávanou ekonomickou situáciou v roku 2024 na národnej úrovni.

Hlavná kontrolórka Beáta Farkašová povedala, že „tvorcovia dokumentu na rozpočte pracovali v náročných podmienkach, najmä vzhľadom na zložitú ekonomickú, ale i neistú celospoločenskú situáciu. Oceňujem, že rozpočet bol zostavený realisticky a so zreteľom na všetky faktory, ktoré v ňom boli pomenované. Kvalita rozpočtu sa zvyšuje z roka na rok. Do budúcna odporúčam , aby sa darilo pružne reagovať na akékoľvek zmeny v rozpočte. Konštatujem, že predkladaný dokument je spracovaný v súlade s právnymi predpismi“.


Rokovanie krajského zastupiteľstva

FOTO: TTSK

Jednou z priorít aj v ďalšom období zostávajú investície do krajskej cestnej infraštruktúry a cyklodopravy, a to v sume takmer 32 miliónov eur.

„Tak, ako sme deklarovali, po úspešnej rekonštrukcii najdlhšieho mosta v kraji v Hlohovci sa pustíme aj do opravy cesty medzi Hlohovcom a Bojničkami, ktorá počas modernizácie hlohoveckého mosta slúžila ako obchádzková trasa. V pláne je aj modernizácia prieťahu Horných Orešian až po Smolenice, na ktorú žiadame nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Aj naďalej rátame s odstraňovaním havarijného stavu mostov,“ priblížil župan Viskupič.

Župa aj v roku 2024 plánuje pokračovať v podpore rozširovania poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako aj motivácii lekárov pracovať na jej území. Novinkou je motivačný program pre nových aj existujúcich lekárov – špecialistov v nedostatkových odboroch, na ktorý župa vyčlenila v rozpočte 200-tisíc eur, čo župní poslanci jednohlasne schválili.

V oblasti sociálnej starostlivosti patrí medzi významné investície kraja výstavba špičkového špecializovaného zariadenia pre klientov s rôznymi diagnózami s celoročnou pobytovou formou poskytovania sociálnej služby a s kapacitou cca 40 miest pri obci Moravský Svätý Ján. Celková hodnota investície je vyčíslená na 5,9 milióna eur, pričom kraj na financovanie tejto investície využije aj úverové prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

V oblasti vzdelávania je v roku 2024 plánovaných viacero investičných akcií, ako napríklad debarierizácia dvadsiatky stredných škôl, investície do odborných učební či športovísk. Za účelom rozvoja systému duálneho vzdelávania a podpory študentov v nedostatočne obsadených a perspektívnych odboroch sú v rozpočte vyčlenené prostriedky na pokračovanie podpory župného balíka výhod pre študentov. Rovnako kraj pokračuje v motivačnom príspevku pre začínajúcich pedagogických pracovníkov.

Župa bude pokračovať v systematickom rozvoji cestovného ruchu, s čím súvisí aj rozvoj Letiska Piešťany. V roku 2023 sa podarilo zrealizovať pravidelné letecké spojenie Piešťan a izraelského Tel Avivu na podporu incomingového turizmu, pričom v závislosti od bezpečnostnej situácie na Blízkom východe plánuje Krajská organizácia cestovného ruchu pokračovať v tejto spolupráci s izraelským partnerom aj budúci rok.

Výdavky na zabezpečenie služieb v prímestskej autobusovej doprave sú významnou položkou rozpočtu Trnavskej župy, pre rok 2024 sú rozpočtované až vo výške takmer 27,4 miliónov eur. Navyše sa kraj snaží prilákať k využívaniu tohto typu dopravy čo najviac obyvateľov napríklad formou predplatných cestovných lístkov, ktoré boli zavedené od 1. 1. 2023.

Trnavská župa bude aj napriek zložitej finančnej situácií v roku 2024 poskytovať dotácie určené na rozvoj Trnavského kraja, na podporu všeobecne prospešných služieb, verejnoprospešných účelov a na podporu podnikania a zamestnanosti. Ich objem je však v porovnaní s predošlými rokmi nižší.

Župný dlh sa v porovnaní s rokom 2022 znížil na úroveň 27,15% (k 31. 10. 2023). V marci 2023 splatila župa poslednú splátku dlhov súvisiacich s reštrukturalizáciou Nemocnice s poliklinikou Skalica a Nemocnice s poliklinikou Dunajská Streda, ktoré na župu prešli v rokoch 2012 a 2013.

Vaka dobrej finančnej kondícii, tak má TTSK priestor na realizáciu rozvojových aktivít aj napriek nepriaznivej celospoločenskej makroekonomickej situácii.

Ulož ako PDF
Napísal 14. decembra 2023 8:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.